BRICS se od nového roku rozroste o dalších 6 států. O členství mají zájem další desítky zemí

Přidat na Seznam.cz

Vedoucí představitelé skupiny rozvojových zemí BRICS pozvali Saúdskou Arábii, Írán, Etiopii, Egypt, Argentinu a Spojené arabské emiráty, aby se připojily k tomuto bloku, který se zavázal podporovat „globální Jih“.

Rozšíření by také mohlo otevřít cestu desítkám zemí, které mají zájem usilovat o přijetí do BRICS – v současnosti k Brazílii, Rusku, Indii, Číně a Jihoafrické republice, a to v době, kdy geopolitická polarizace podněcuje snahy Pekingu a Moskvy vytvořit z bloku životaschopnou protiváhu Západu.

Nové kandidáty na členství oznámil jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, který hostí summit vedoucích představitelů BRICS. „BRICS zahájil novou kapitolu svého úsilí o vybudování světa, který je spravedlivý, který je férový, který je zároveň inkluzivní a prosperující,“ řekl.

Noví kandidáti budou oficiálně přijati za členy 1. ledna 2024. Ramaphosa a brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva si ponechali otevřené dveře pro možnost přijetí dalších nových členů v budoucnu. „Na první fázi tohoto rozšiřovacího procesu jsme se shodli a další fáze budou následovat,“ řekl Ramaphosa na brífinku pro média.

Brazilský prezident Lula prohlásil, že sliby globalizace selhaly, a dodal, že je načase oživit spolupráci s rozvojovými zeměmi, protože hrozí jaderná válka, což byla zjevná narážka na rostoucí napětí mezi Ruskem a Západem kvůli konfliktu na Ukrajině, uvádí deník France24.

Prezident Spojených arabských emirátů Mohammed bin Zayed, jehož země je již členem Nové rozvojové banky bloku, uvedl, že oceňuje začlenění své země jako nového člena. „Těšíme se na pokračující závazek spolupráce pro prosperitu, důstojnost a prospěch všech národů a lidí na celém světě,“ oznámil.

Debata o rozšíření byla hlavním bodem programu třídenního summitu, který se koná v Johannesburgu. A přestože všichni členové BRICS veřejně vyjádřili podporu rozšíření bloku, mezi vedoucími představiteli panovaly rozpory ohledně toho, jak moc a jak rychle.

V BRICS žije přibližně 40 % světové populace a tvoří čtvrtinu světového hrubého domácího produktu.

„Toto rozšíření členství je historické,“ uvedl čínský prezident Si Ťin-pching ve svém projevu po oznámení. „Ukazuje to odhodlání zemí BRICS k jednotě a spolupráci s širším okruhem rozvojových zemí.“

Podle jihoafrických představitelů projevilo zájem o vstup do BRICS více než 40 zemí a 22 z nich oficiálně požádalo o přijetí. Představují skupinu potenciálních kandidátů, kteří jsou motivováni především touhou vyrovnat globální podmínky.

Přitahuje je příslib BRICS, že změní rovnováhu ve světových orgánech, jimž dominují Spojené státy a další bohaté západní státy, uvádí eník NBC News.

Indický premiér Naréndra Módí prohlásil, že rozšíření bloku by mělo být příkladem pro ostatní globální instituce založené ve 20. století, které zastaraly. „Rozšíření a modernizace BRICS je poselstvím, že všechny instituce ve světě se musí formovat podle měnící se doby,“ řekl.

zdroj: France24, NBC News