Brazilský prezident Lula zkritizoval EU za to, že během jednání o volném obchodu kladla ekologické požadavky a hrozila trestem

Přidat na Seznam.cz

Brazílie – Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva kritizoval Evropskou unii za to, že během jednání o dohodě o volném obchodu kladla ekologické požadavky. V dopise, který Evropská komise zaslala začátkem tohoto roku čtyřem zemím, které tvoří skupinu Mercosur: Argentině, Brazílii, Paraguayi a Uruguayi, byla předložena řada požadavků na dodržování Pařížské dohody, ochranu biologické rozmanitosti a dodržování pracovních norem.

Dohoda mezi EU a skupinou Mercosur se připravovala více než 20 let a stále naráží na odpor některých evropských vlád, jako je Francie, Rakousko a Irsko, které vyjádřily obavy z odlesňování v amazonském deštném pralese a z konkurence, kterou představují levné zemědělské produkty vyrobené v Latinské Americe, uvádí deník Euro News.

„Evropa hrála agresivní hru. Dopis, který Evropa napsala Mercosuru, hrozil trestem, pokud nesplníme určité ekologické požadavky,“ řekl Lula ve středu ráno na tiskové konferenci. „Dva strategičtí partneři nediskutují o hrozbách. Diskutujeme o návrzích.“

Prezident trval na tom, že jeho země nemusí Bruselu nic prokazovat, protože Brazílie již získává více než 80 % své výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, což je míra, k níž má většina evropských států ještě dlouhou cestu.

„Dodatečný dopis od Evropské unie nepřijímáme. Mezi historickými partnery, jako jsme my, si nelze představit, že by někdo napsal tak výhružný dopis,“ řekl Lula novinářům. „Nemáme problém. Připravujeme odpověď a myslíme si, že Evropská unie bude s naší odpovědí klidně souhlasit. Myslím, že dodatečný evropský dopis byl možná dílem někoho, kdo si myslel, že když na nás vyvineme tlak, ustoupíme.“

Lula řekl, že protinávrh navržený jeho vládou bude zaslán do Bruselu za dva nebo tři týdny, jakmile Mercosur text schválí.

Lulovy komentáře následují po dvoudenním summitu v Bruselu mezi 27 členy Evropské unie a 33 členy Společenství států Latinské Ameriky a Karibiku (CELAC), prvním svého druhu za posledních osm let.

Summit se dotkl široké škály témat, jako je udržitelný rozvoj, kritické suroviny, boj proti změně klimatu, regionální bezpečnost, pracovní práva a rovnost pohlaví. Do diskusí se také dostala válka na Ukrajině, ale spíše než aby obě strany sblížila, problém nepřinesl nic jiného, než že odhalil politickou propast mezi severní a jižní polokoulí.

„V éře konkurence musí země pochopit, jak je důležité těžit z Latinské Ameriky,“ řekl Lula da Silva, v zastřené zmínce o otevřenosti vůči většímu množství čínských investic v zemi, uvádí deník Eurasia Review.

Lula projevil optimismus při brzkém uzavření dohody s Mercosurem.„Jsem optimistou, že dohodu dokončíme koncem tohoto roku pod španělským předsednictvím v Radě EU, která skončí v prosinci,“ řekl.

zdroj: Eurasia Review, Euro News