Brazilský prezident Lula navštíví Evropu. Chce vytvořit skupinu zemí, které by zprostředkovaly mírové rozhovory

Přidat na Seznam.cz

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva přijel do Portugalska uprostřed zvýšeného napětí s Evropskou unií kvůli jeho postoji k válce na Ukrajině. Levicový vůdce navštíví Portugalsko a Španělsko mimo jiné i proto, aby obnovil vztahy Brazílie s Evropou.

Brazilský vůdce minulý víkend vyvolal kontroverzi, když řekl, že Ukrajina i Rusko se rozhodly jít do války, a tvrdil, že USA boje podporují. Začátkem měsíce popudil Ukrajinu, USA a EU tím, že navrhl, aby Ukrajina postoupila Krym a ukončila tak současný konflikt. Lula také v pondělí v Brazílii přivítal ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Následující den Lula odsoudil „porušení ukrajinské územní celistvosti“ a prosazoval svůj návrh na vytvoření klubu národů, včetně Brazílie, který by zprostředkoval mírové řešení války.

Očekává se, že Lula se tento víkend setká s portugalským prezidentem a premiérem a vystoupí na portugalsko-brazilském summitu s různými ministry, píše deník ABC News.

Lula trval na vytvoření skupiny zemí, která by zprostředkovala mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou, a toto téma bude na programu cesty, uvedlo ministerstvo. Při návštěvě Číny minulý týden Lula řekl, že Washington by měl přestat podporovat válku a že Spojené státy a EU musí začít mluvit o míru. Lula, který byl minulý týden zařazen na seznam nejmocnějších lidí světa časopisu Time, se po svém návratu do prezidentského úřadu těší velkému zájmu na mezinárodní scéně.

Ve snaze oživit roli Brazílie jako tvůrce dohod a prostředníka slíbil Lula rozvíjet přátelské vztahy se všemi zeměmi a bránil se tomu, aby se postavil na stranu USA a Evropy na jedné straně nebo Číny a Ruska na straně druhé, píše deník Top News.

zdroj: ABC News, Top News