Bill Gates se setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Společně chtějí vyvíjet léky pro boj s malárií a tuberkulózou

Přidat na Seznam.cz

Čína – Spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates se setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem jen několik dní poté, co Peking navštívil generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk.

Státní televizní stanice CCTV ukázala Si Ťin-pchinga. Ten uvedl, že je šťastný, že vidí Gatese, kterého nazval „starým přítelem“. Viděli se po třech letech. „Věřím, že základ čínsko-amerických vztahů spočívá v lidech,“ řekl Gatesovi. „Za současné světové situace můžeme provádět různé aktivity, které jsou přínosem pro naše dvě země, pro lidi v našich zemích a pro celou lidskou rasu.“

Gates řekl prezidentovi, že je „velmi poctěn“ setkáním. Návštěvy předních zahraničních obchodníků se časově shodovaly se snahou vládnoucí komunistické strany oživit zájem investorů o zpomalující se ekonomiku Číny. Generální ředitel Applu Tim Cook navštívil Čínu v březnu, uvádí deník ABC News.

Napětí mezi USA a Čínou v posledních letech rostlo, ale nedávno obě strany vedly rozhovory o obchodu a dalších otázkách. Očekává se, že ministr zahraničí Antony Blinken přijede do Číny v neděli na dvoudenní návštěvu.

Bude prvním ministrem zahraničí, který navštíví Čínu od roku 2018, a očekává se, že se setká s ministrem zahraničí Qin Gangem a možná i s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, podle amerických představitelů.

Ve čtvrtek Gatesova nadace přislíbila 50 milionů dolarů na posílení kapacity Global Health Drug Discovery Institute vyvíjet léky pro boj s nemocemi, jako je malárie a tuberkulóza. Institut byl založen společně organizacemi Gates Foundation, Tsinghua University a pekingskou městskou vládou.

Gatesova poslední cesta do Číny byla v roce 2019, kde se setkal s první dámou Peng Liyuan, aby diskutoval o úsilí Gatesovy nadace v prevenci HIV/AIDS, uvádí BBC.

Gates je v Číně v roli spolupředsedy neziskové organizace The Bill and Melinda Gates Foundation, kterou založil se svou bývalou manželkou.

zdroj: BBC, ABC News