Běloruské úřady zadržely 12 právníků během hromadných razií. Pomáhali osobám vězněným z politických důvodů

Přidat na Seznam.cz

Běloruskem, které má 9,5 milionu obyvatel, otřásly masové protesty během sporného znovuzvolení prezidenta Alexandra Lukašenka na šesté funkční období v srpnu 2020, které běloruská opozice a západní země odsoudily jako podvod.

Od té doby běloruské úřady zadržely více než 35 000 lidí, z nichž mnozí tvrdí, že byli ve vazbě mučeni, donuceni k útěku ze země a úřady je označily za „extremisty“. Úřady rovněž zadržely právníky, kteří v uplynulých čtyřech letech poskytovali právní pomoc politickým vězňům a jejich rodinám, píše deník ABC News.

Poslední vlna zatýkání, při níž bylo zadrženo 12 obhájců, proběhla 28. února v mnoha běloruských městech, ale na veřejnost se dostala až v posledních dnech. Ochránci práv nevědí, kolik ze zadržených právníků zůstává za mřížemi.

„Nátlak na právnickou obec prostřednictvím hromadného zatýkání a razií je porušením práv občanů na kvalifikovanou právní pomoc,“ uvádí se v prohlášení sedmi běloruských skupin na ochranu práv, včetně nejstarší a nejvýznamnější skupiny Vjasna.

Bělorusko v roce 2021 zakázalo soukromé advokátní kanceláře a od té doby se obhájci stali součástí státních sdružení, na něž přísně dohlíží ministerstvo spravedlnosti, píše portál Yahoo.

Skupina Vjasna uvedla, že od roku 2020 došlo k nejméně 23 případům zadržení advokátů poté, co obhajovali osoby, které byly podle skupiny zatčeny z politických důvodů. Více než 500 právníků přišlo o advokátní licenci a opustilo profesi. Tváří v tvář represím v Bělorusku mnozí odešli do zahraničí.

Mezi vězni je nositel Nobelovy ceny míru Ales Bjaljacki

Vjasna napočítala 1418 politických vězňů, kteří jsou v současné době v Bělorusku za mřížemi, včetně nositele Nobelovy ceny míru a zakladatele skupiny Alese Bjaljackého.

V běloruském právním systému je odsouzení po vznesení obvinění téměř jisté, ale obhájci stále hrají důležitou roli. Snaží se zajistit, aby případ nebyl uspěchaný a aby byly dodrženy právní postupy, a slouží jako důležitý prostředník mezi zadrženými a jejich rodinami.

Poslanci Evropského parlamentu zahájili novou kampaň na podporu běloruských politických vězňů zasíláním pohlednic.

V prohlášení poslanci Evropského parlamentu uvedli, že chtějí upozornit na „situaci politických vězňů, které Lukašenkův režim krutě drží ve věznicích, pod neustálým terorem a v nelidských podmínkách“.

Zdroj: ABC News, Yahoo