Američtí lékaři provedli první úspěšnou transplantaci celého oka u živého člověka na světě

Přidat na Seznam.cz

USA – Chirurgický tým na NYU Langone Health v New Yorku provedl první úspěšnou transplantaci celého oka a části obličeje u živého člověka na světě. Na operaci se podílelo více než 140 chirurgů a trvala 21 hodin, píše stanice CNN.

Muž jménem Aaron, 46letý vojenský veterán z Arkansasu v USA, pracoval jako pracovník vysokonapěťového vedení a té noci v červnu 2021 pracoval se svými kolegy, když se jeho obličej náhodou dotkl drátu pod napětím.

Smrtící elektrický výboj o napětí 7 200 voltů způsobil Aaronovi rozsáhlá zranění , která zasáhla levé oko, celý nos a rty, levou oblast tváře a bradu a také levou ruku.

„Viděla jsem jeho oční důlek a všechno ostatní. Viděla jsem jeho lebku a myslím, že to pro mě bylo trochu děsivé. Jeho obličej byl pryč. Nejvíc jsem se obávala právě toho, jak na tom bude, až se probudí a bude při vědomí,“ řekla Aaronova manželka, která mu byla po celou dobu velkou oporou.

Aaron byl zařazen na seznam potenciálních příjemců v únoru 2023. Možnost provést transplantaci celého oka a části obličeje se naskytla jen o několik měsíců později, v květnu.

Operace zahrnovala transplantaci celého levého oka a části obličeje od jediného dárce. Jednalo se o lékařský unikát. Probíhala na dvou operačních sálech. Aaron byl v jedné místnosti, kde mu chirurgové odstranili části obličeje, které měly být nahrazeny dárcovskou tkání. Další chirurg byl v druhé místnosti, kde pitval dárcovský obličej a oční bulvu.

Podle lékařského týmu nyní Aaronovo oko vykazuje pozoruhodné známky zdraví. Ačkoli na oko nevidí, zůstává nadějí, že by časem mohl zrak získat – a že jeho první zákrok svého druhu může pomoci pokroku v transplantační medicíně.

Pro doktora Eduarda Rodrigueze, ředitele programu transplantace obličeje, a jeho kolegy to byla riskantní operace. Žádný lékařský tým na světě předtím neprovedl úspěšnou transplantaci lidského oka u živého pacienta.

Když byla operace dokončena a Aaron se poprvé podíval na svou novou tvář do zrcadla, byl nadšený. Aaron je nyní pečlivě sledován a musí nadále užívat léky, aby se snížilo riziko, že jeho tělo transplantát odmítne. Jeho lékařský tým konstatuje, že oko vykazuje známky zdraví, například má přímý průtok krve do sítnice, vrstvy tkáně v zadní části oční koule spojené se zpracováním zraku, uvádí deník Scientific American.

„Pokud se nakonec ukáže, že transplantace oka je úspěšná při obnově jakékoliv formy nervové funkce nebo zrakových signálů, bude to obrovský průlom v medicíně pro pacienty, kteří utrpěli ztrátu oka v důsledku úrazu nebo rakoviny,“ dodal Rodriguez.

Zdroj: CNN, Scientific American