Americký prezident Joe Biden se v pondělí setká s premiérem Rishi Sunakem a králem Karlem III.

Přidat na Seznam.cz

Velká Británie – Během mezipřistání ve Spojeném království bude prezident Joe Biden diskutovat o životním prostředí s králem Karlem III. a o válce na Ukrajině s premiérem Rishi Sunakem. Biden letěl do Londýna v neděli na cestě na summit NATO v Litvě.

Americký prezident Joe Biden se v pondělí v rámci krátké návštěvy Spojeného království setká s premiérem Rishi Sunakem a králem Karlem III. Očekává se, že Biden a Sunak budou jednat o válce na Ukrajině – v pátek USA oznámily, že do Kyjeva pošlou kazetové bomby, uvádí BBC.

Biden se později setká s králem Karlem III. na hradě Windsor a poté odcestuje do Litvy na letošní summit NATO, který začíná zítra.

Sunak navštívil USA minulý měsíc, kdy Spojené království a USA oznámily uzavření hospodářského partnerství nazvaného Atlantická deklarace. Biden se loni zúčastnil královnina pohřbu v Londýně a v dubnu navštívil Severní Irsko a Irskou republiku. Nebyl však na květnové královské korunovaci – místo něj se tam vydala jeho manželka, první dáma Jill Bidenová, a jeho vnučka.

Sunak a prezident povedou rozhovory zaměřené na Ukrajinu, než se oba tento týden zúčastní setkání NATO ve Vilniusu, na kterém se bude diskutovat o tom, do jaké míry by vojenská aliance měla otevřít dveře Ukrajině. Vedoucí představitelé NATO v roce 2008 řekli, že se Ukrajina nakonec stane členem, ale nevytyčili plán, navzdory vášnivým prosbám prezidenta Volodymyra Zelenského, uvádí deník Fortune.

Biden čelí znepokojení ze strany spojenců, včetně Británie, ohledně svého rozhodnutí poskytnout Ukrajině kazetové bomby, které jsou zakázány podle úmluvy podepsané více než 120 zeměmi, včetně Spojeného království. Sunak v sobotu řekl, že Británie odrazuje jejich použití.

zdroj: BBC, Fortune