Akce YETI. Krajští kriminalisté zadrželi a obvinili sedm členů organizované skupiny za výrobu a obchodování s pervitinem

Přidat na Seznam.cz

Olomoucko – Počátkem června 2024 kriminalisté z Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje zadrželi organizovanou skupinu osob, která se podílela na závažné drogové trestné činnosti. Akce s názvem „YETI“ vyvrcholila po několikaměsíční operativní práci kriminalistů, uvedla Policie České republiky.

Kriminalisté zahájili trestní stíhání celkem sedmi osob, čtyři pochází ze Šumperska, dva z Orlickoústecka  a jeden z Olomoucka. Všichni byli obviněni ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.

Pět mužů a dvě ženy ve věku od šestadvaceti do třiašedesáti let (26, 34, 39, 45, dva 46 a 63 let) se měli protiprávního jednání dopustit tím, že od konce roku 2021 do 5. června 2024 se postupně jako členové organizované skupiny vědomě podíleli na organizaci a obchodu s chemikáliemi potřebnými k nelegální výrobě metamfetaminu (tzv. pervitinu). A to od nákupu chemických látek, léčiv a dalších komponent potřebných k výrobě drog, přes samotnou výrobu metamfetaminu, až po jeho následnou distribuci. Působili zejména v Olomouckém kraji, hlavně v okrese Olomouc a Šumperk a také v Pardubickém kraji. Vytvořili organizovanou skupinu osob, ve které měl každý svou dílčí úlohu. Každý svým částečným jednáním přispěl k výrobě metamfetaminu. Jejich cílem byl maximální finanční zisk.

Na samotné realizaci pracovali mimo olomouckých krajských kriminalistů také kolegové z toxi týmů územních odborů Olomouc, Šumperk, Prostějov, policisté pohotovostního a eskortního oddělení krajského ředitelství, policejní psovodi, policisté oddělení hlídkové služby Prostějov a Šumperk, dále policisté ze Zásahové jednotky Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje a policisté Krajského ředitelství policie Královehradeckého kraje.

V rámci realizace bylo provedeno celkem devět domovních prohlídek a osm prohlídek jiných prostor a pozemků. Při nich byly zajištěny dvě kompletní varny metamfetaminu, chemikálie a nástroje potřebné k výrobě pervitinu a také věci potřebné k jeho distribuci. Bylo zajištěno téměř 10 tisíc tablet obsahující pseudoefedrin či efedrin způsobilý k výrobě metamfetaminu, 50 g pervitinu, dvě střelné zbraně (pistole a brokovnice), finanční hotovost 1 600 000 korun, 1 205 EUR a 2 170 Zlotých.

Všichni obvinění jsou stíháni vazebně. Dvěma mužům ve věku 45 a 46 let hrozí za čin velkého rozsahu trest odnětí svobody na osm až dvanáct let. Zbývajícím pěti členům hrozí tresty odnětí svobody na dvě léta až deset let.

zdroj: Policie České republiky