Afričani budou řešit mír na Ukrajině. Ruský prezident Vladimir Putin uvítal iniciativu hlav afrických států k usnadnění mírových rozhovorů

Přidat na Seznam.cz

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa a jeho ruský protějšek Vladimir Putin telefonicky hovořili o nadcházející mírové misi šesti afrických vůdců do Ruska a na Ukrajinu. Prezident Putin přivítal iniciativu afrických hlav států a vyjádřil přání přijmout mírovou misi.

V úterý vedli zúčastnění afričtí vůdci diskuse o zkoumání způsobů, jak ukončit konflikt, uvedl deník Voice of Nigeria. Další vůdci mírové snahy jsou z Komor, Egypta, Senegalu, Ugandy a Senegalu.

Vůdci se dohodli, že budou jednat s prezidentem Putinem a prezidentem Zelenským o krocích pro příměří a trvalý mír v regionu. Samostatně rusko-africký summit se má konat na konci července v Petrohradu, uvedlo předsednictvo.

Hlavním cílem mise je nalézt mírové řešení ničivého konfliktu na Ukrajině, který si vyžádal lidské životy a dopad na africký kontinent, uvádí deník South African Government.

Jihoafrická vláda je nadšená ze způsobu, jakým vedoucí představitelé Ruska a Ukrajiny uvítali tuto iniciativu, a jejich okamžitým souhlasem s přijetím hlav afrických států, a to jak v Moskvě, tak v Kyjevě. Vláda dále oceňuje podporu, kterou této iniciativě vyjádřil generální tajemník OSN Antonio Guterres.

Vláda potvrzuje závazek Jihoafrické republiky dodržovat články Charty Organizace spojených národů, včetně zásady, že všichni členové řeší své mezinárodní spory mírovými prostředky. Jihoafrická republika podporuje zásadu, že členové by se měli zdržet hrozby silou nebo použití síly proti územní celistvosti nebo politické nezávislosti jiných států.

Mezinárodní společenství musí ve spolupráci s mnohostrannými orgány, jako je OSN, podporovat smysluplný dialog směřující k trvalému míru, který zajistí bezpečnost a stabilitu všech národů.

zdroj: Voice of Nigeria, South African Government