Král Karel III. zahajuje třídenní státní návštěvu Francie. Budou jednat také o Ukrajině a o migraci

Přidat na Seznam.cz

Francie – Britský král Charles III. ve středu zahajuje třídenní státní návštěvu Francie, která má s velkou pompou zdůraznit přátelství obou národů a která byla v březnu odložena kvůli rozsáhlým demonstracím proti důchodovým změnám prezidenta Emmanuela Macrona.

Charlese a královnu Camillu přivítá na letišti Paříž-Orly premiérka Elisabeth Borneová a poté se vydají do centra města na slavnostní ceremoniál u Vítězného oblouku za přítomnosti Macrona a jeho manželky Brigitte.

Návštěva ukazuje „hluboké historické vazby, které spojují naše dvě země. Je také příležitostí k prezentaci francouzské kulturní, umělecké a gastronomické dokonalosti,“ uvedlo francouzské předsednictví.

U Vítězného oblouku zazní hymny obou národů před přehlídkou francouzských jednotek a položením věnce u Hrobu neznámého vojína, aby „připomněly společné oběti minulosti a trvalý odkaz spolupráce“, uvedl Buckinghamský palác.

Nad památníkem budou létat stíhačky. Prezidentský a královský pár poté zamíří autem do prezidentského paláce, uvádí deník France24.

Macron a Charles se setkají na bilaterální schůzce. Budou jednat také o Ukrajině a o otázce migrace, neboť italský jižní ostrov Lampedusa byl v minulých dnech zahlcen lidmi, kteří se vydali na cestu z Tuniska.

Návštěva přichází v době nedávného oteplení francouzsko-britských vztahů po letech poznamenaných jednáními o brexitu a souvisejícími spory.

Na březnovém bilaterálním summitu se Macron a britský premiér Rishi Sunak dohodli na posílení vojenských vazeb mezi svými zeměmi a zintenzivnění úsilí o zabránění migrantům v překračování Lamanšského průlivu.

Jedním z vrcholů návštěvy bude středeční státní večeře v Zrcadlovém sále Versailleského paláce za přítomnosti více než 150 hostů.

Charles i Macron se rovněž zúčastní recepce pro britské a francouzské podnikatele o financování projektů souvisejících s klimatem a biodiverzitou, uvádí ABC News.

Král svou cestu zakončí v pátek zastávkou v Bordeaux, kde žije početná britská komunita. Setká se se záchranáři a komunitami postiženými požáry v oblasti v roce 2022 a navštíví Forêt Experimentale neboli experimentální les, projekt určený ke sledování dopadu klimatu na městské lesy.

zdroj: France24, ABC News