Za mimomanželský sex až jeden rok vězení. V Indonésii schválili nový trestní zákoník

Přidat na Seznam.cz

Indonéští zákonodárci v úterý jednomyslně schválili nový rozsáhlý trestní zákoník, který kriminalizuje mimomanželský sex a který je součástí řady změn, jež podle kritiků ohrožují lidská práva a svobody v této jihovýchodní asijské zemi.

Nový zákoník, který se vztahuje i na cizince a turisty, zakazuje soužití před svatbou, odklon od víry a stanoví tresty za urážku prezidenta nebo vyjadřování názorů, které jsou v rozporu s národní ideologií, informovaly CNN News. Indonésie je přitom třetí největší demokratická země na světe.

Kodex však vstoupí v platnost až za tři roky, aby bylo možné vypracovat prováděcí předpisy.

V současné době Indonésie zakazuje cizoložství, ale ne předmanželský sex, uvádí BBC News.

Přísné islámské zákony jsou již prosazovány v některých částech země, včetně poloautonomní provincie Aceh, kde je zakázán alkohol a hazardní hry. V regionu se také koná veřejné bičování za řadu přestupků včetně homosexuality a cizoložství.

Změny trestního zákoníku znepokojily nejen obhájce lidských práv, kteří varovali před jejich potenciálním potlačením osobních svobod. Skupiny na ochranu práv a kritici varovaly, že nový zákoník bude mít „nepřiměřený dopad na ženy“ a dále omezí lidská práva a svobody.

Dopad na turisty a cizince

Ostrov Bali je do značné míry závislý na příjmech z turistického ruchu. Putu Winastra, předseda Asociace indonéských cestovních kanceláří a agentur (ASITA) na Bali, řekl CNN, že zákony „přimějí cizince, aby si návštěvu Indonésie dvakrát rozmysleli“.

„Jak budou zákony kontrolovány? Měli bychom se (zahraničních nesezdaných párů) ptát, zda jsou sezdaní, nebo ne? Budou muset turistické páry prokazovat, že jsou manželé?“ dodal předseda asociace.

„Pokud budou tyto zákony později skutečně zavedeny, turisté by mohli být (vystaveni) vězení, a to by poškodilo cestovní ruch,“ řekl.

Zdroj: BBC News, CNN News