V Kyjevě byla urychleně zahájena evakuace dvou nemocnic, z nichž jedna je dětská

Přidat na Seznam.cz

Město Kyjev urychleně zahajuje evakuaci dvou nemocnic, z nichž jedna je dětská nemocnice. Podle agentury Ukrinform o tom na Telegramu informovala kyjevská městská státní správa.

Podle kyjevské městské státní správy se na internetu hojně šíří video, které oznamuje ruský útok na tato zdravotnická zařízení. Rusové tvrdí, že se tam údajně nachází armáda, uvedl kanal24. Kyjevské úřady ujišťují, že jde o naprostou lež a provokaci. Tímto způsobem chtějí Rusové přijít se záminkou k útoku na zařízení sociální infrastruktury.

Vzhledem k možnosti ruského útoku na nemocnice bylo rozhodnuto o převozu pacientů a lékařů do jiných zdravotnických zařízení v hlavním městě. Kromě toho úřady požádaly o pomoc Službu bezpečnosti Ukrajiny (SBU) a ministerstvo zdravotnictví.

Není to poprvé, co nepřítel zaútočil na nemocnice

V červnu 2023 Rusové zaútočili na nemocnici v Guljajpolu. Tento útok si vyžádal životy dvou zaměstnanců nemocnice – zdravotní sestry a instalatéra. Hlášena byla také dvě další zranění. Mezitím ruské ministerstvo obrany oznámilo zásah „vojenského zařízení“. Na podzim vypálili okupanti dvě rakety na nemocnici v Selydove. I tehdy došlo ke ztrátám na životech. V zimě tohoto roku Rusové ostřelovali Pokrovsk v Doněcké oblasti a zasáhl tamní nemocnici. Ta byla zasažena přímo během chirurgické operace. Zahynulo více než 10 lidí včetně dětí.

Zdroj: Ukrinform, kanal24