Ukrajinské cvičné letouny efektivně sestřelují ruské bezpilotní drony, ukazují záběry

Přidat na Seznam.cz

Nedávno zveřejněné záběry z ruského průzkumného dronu Zala ukazují, jak se ukrajinský letoun Jak-52 účastní záchytné mise na hranici Oděské a Mykolajivské oblasti, píše server Defence Blog. Letoun Jak-52, který byl původně navržen jako sportovní a cvičný letoun, postrádá konvenční výzbroj a zaměřovací systémy.

Navzdory tomu ukrajinské síly upravují lehké letouny s pístovým pohonem k sestřelování ruských bezpilotních letounů pronikajících do jejich vzdušného prostoru. Média uvádějí, že letouny Jak-52 jsou využívány k zachycování bezpilotních letounů, které se odvažují proniknout hluboko do území kontrolovaného Ukrajinou.

Vzhledem k tomu, že Jak-52 nemůže nést tradiční výzbroj k ničení vzdušných cílů, plní roli střelce cestující na místě instruktora-pilota. Toto vynalézavé využití dostupných prostředků umožnilo Ukrajině úspěšně sestřelit několik ruských špionážních dronů, včetně modelů jako Orlan-10, Zala a Supercam.

Jak-52 se může pochlubit maximální rychlostí 470 kilometrů za hodinu a ve vzduchu vydrží až 2,5 hodiny. Díky své obratnosti a vytrvalosti je vhodný k zachycování a sledování bezpilotních letounů letících relativně nízkou rychlostí.

Ačkoli je Jak-52 primárně cvičnou platformou, jeho všestrannost a manévrovací schopnosti se ukázaly jako cenné při potírání těchto vzdušných hrozeb, píše server Kyiv Post.

Zdroj: Defence Blog a Kyiv Post