Turecko dodalo desítky obrněných vozidel Gruzii, ukazují snímky

Přidat na Seznam.cz

Při slavnostním ceremoniálu, který se konal u pěší brigády ve Vaziani nedaleko hlavního města Tbilisi, Gruzínské obranné síly (GDF) oficiálně obdržely 46 víceúčelových obrněných vozidel BMC Vuran turecké výroby. Tato dodávka završuje dohodu uzavřenou v roce 2022, píše server Defence Blog.

Akce se zúčastnilo několik významných osobností, včetně tureckého velvyslance Aliho Kaana Orbaye, náměstka ministra obrany Serga Janelidzeho, brigádního generála Irakliho Chichinadzeho, generálního ředitele tureckého výrobce ASFAT Behceta Karatase a dalších představitelů tohoto podniku.

Vyzdvihl schopnost Turecka uspokojit obranné potřeby Gruzie a poznamenal, že až 80 % výroby a vstupů pro vozidla Vuran pochází z domácího zdrojů přímo v Turecku. Orbay vyjádřil naději na pokračování spolupráce mezi oběma národy v různých oblastech.

Náměstek ministra obrany Janelidze zdůraznil dlouholetou úspěšnou spolupráci mezi Tureckem a Gruzií v oblasti obrany. Poznamenal, že příchod obrněných vozidel standardu NATO z Turecka nejen posiluje obranné schopnosti Gruzie, ale také přispívá k pokračující dvoustranné spolupráci mezi oběma zeměmi.

BMC Vuran je vozidlo MRAP (Mine-Resistant Ambush Protected) známé svou zvýšenou ochranou proti minám a nástrahám. Model dodaný do Gruzie obsahuje lehkou dálkově ovládanou zbraňovou stanici od izraelské společnosti RAFAEL, vybavenou 40mm automatickým granátometem, což dále zvyšuje jeho operační schopnosti.

Zdroj: Defence Blog a AA