Temná kapitola dánské historie: Inuité z Grónska byli během dánské nadvlády vystaveni nucené antikoncepci, teď žádají vyšetřování

Přidat na Seznam.cz

Dánsko a Grónsko zahájily vyšetřování skandálních praktik nucené antikoncepce zaváděné inuitským ženám v Grónsku v 60. a 70. letech minulého století, píše BBC.

Grónsko se dostalo pod dánskou koloniální nadvládu na počátku 19. století. Modernizační plány dánské vlády přinesly místnímu obyvatelstvu mnoho dobrého, zvýšila se míra přežití novorozenců i průměrná délka života. Tím však začala grónská populace prudce stoupat, do roku 1970 se téměř zdvojnásobila.

Dánská vláda se proto rozhodla růst populace omezit, a tím snížit své finanční náklady spojené se zajištěním bydlení a sociálních služeb. Lékaři začali dívkám a mladým ženám voperovávat nitroděložní tělíska, která měla zabránit otěhotnění. Mezi lety 1966 a 1975 bylo nitroděložní tělísko zavedeno asi 4500 ženám, tj. zhruba polovině všech žen v plodném věku. Viděno optikou tehdejší dánské vlády byla tato antikoncepční snaha úspěšná, neboť grónská populace opět klesla na polovinu.

Přestože byla Grónsku udělana autonomie už v roce 1979, agendu ministerstav zdravotnictví si od Kodaně přebralo až v roce 1992. O programu kontroly porodnosti se v Grónsku ani Dánsku do nedávna moc nevědělo, postižené inuitské ženy o svých traumatizujících zážitcích promluvily teprve nyní.

Nitroděložní tělíska dnes mají tvar písmene T, ovšem v 60. letech měla tvar písmene S a byla mnohem větší. Jejich zavedení bylo velmi bolestivé a hrozilo větší riziko infekce. Tělíska také v pozdějších letech způsobovala ženám bolesti a samozřejmě neplodnost.

Inuitské ženy ani jejich rodiny k zákroku většinou nedaly souhlas. Nikdo jim ani pořádně nevysvětlil, jaký zákrok podstoupily. O svém zážitku pak většinou s nikým nemluvily, protože se styděly.

Podle deníku Polar Journal teď grónský parlament požaduje, aby byl prošetřen průběh dekolonizace Dánská po roce 1953. V případě prevence těhotenství inuitských žen mluví o porušení úmluv o rodinném životě a soukromí.

Zdroj: BBC, Polar Journal