Šéf izraelské vojenské rozvědky rezignoval, protože se mu nepodařilo zabránit útoku Hamásu ze 7. října

Přidat na Seznam.cz

Šéf izraelské vojenské rozvědky v pondělí rezignoval kvůli svým neúspěchům v souvislosti s bezprecedentním útokem Hamásu ze 7. října. Stal se tak první vysokou osobností, která odstoupila z funkce kvůli tomuto útoku Hamásu v Izraeli.

Rezignace generálmajora Aharona Halivy by mohla připravit půdu pro další rezignace ve vedení izraelských bezpečnostních složek kvůli útoku Hamásu. Během něj militanti prolomili izraelskou pohraniční obranu, zabili 1 200 lidí a unesli přibližně 250 rukojmích do Gazy. Tento útok odstartoval válku proti Hamásu v Gaze, která nyní probíhá již sedmý měsíc, informuje deník Euronews.

„Ředitelství zpravodajské služby pod mým velením nesplnilo úkol, který nám byl svěřen. Od té doby si ten černý den nosím s sebou den co den, noc co noc. Strašnou bolest války si budu navždy nosit s sebou,“ napsal Haliva ve svém rezignačním dopise, informuje portál The Guardian.

Experti varují před možným odstoupením dalších významných izraelských představitelů

Všeobecně se očekávalo, že Haliva, stejně jako další vojenští a bezpečnostní vůdci, rezignují v reakci na události, které vedly k 7. říjnu. Vojenští experti varují, že další rezignace v tomto okamžiku by mohly být nezodpovědné a lehkomyslné vzhledem k současnému vysokému napětí, které v regionu panuje. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který není mezi těmi, od koho se očekává odstoupení, naznačil, že navzdory sílícím protestům neodstoupí, informuje zpravodajský server Fox News.

Zdroj: Euronews, The Guardian, Fox News