Satelit z darů Ukrajinců pomohl zničit tisíce ruských cílů

Přidat na Seznam.cz

Satelit ICEYE, který zakoupila Nadace Serhije Prytuli z darů Ukrajinců, hrál téměř dva roky klíčovou roli při odhalování a ničení tisíců ruských cílů, píše deník Ukrajinska Pravda.

„Za dobu používání lidové družice a přístupu ke konstelaci družic ICEYE pořídili naši specialisté celkem 4 173 snímků nepřátelských cílů, včetně: 370 leteckých základen, 238 pozic systémů protivzdušné obrany a rádiového průzkumu, 153 skladů ropy nebo pohonných hmot, 147 skladů raket, leteckých zbraní a munice a 17 námořních základen,“ sdělila rozvědka.

Kromě toho lidový satelit pomáhá monitorovat zařízení v rámci ruské obranné průmyslové základny a její logistické sítě, včetně nelegálního mostu mezi Ruskem a okupovaným Krymem.

Výhoda družice ICEYE spočívá v tom, že dokáže jasně odhalit i pečlivě maskované ruské mechanizované jednotky. „Přibližně 38 % z celé řady dat získaných díky ICEYE bylo využito k přípravě úderů na nepřítele – to jsou miliardové ztráty pro Rusko a cena jeho agrese se bude jen zvyšovat,“ dodala rozvědka.

Kromě toho může lidová družice přesně identifikovat typ a model detekovaných bojových letadel, lodí, ruských systémů protivzdušné obrany a také zaznamenat úroveň poškození zasažených cílů, uvádí portál Armyinform.

Dne 18. srpna 2022 získala ukrajinská charitativní nadace Serhii Prytula Foundation, která shromažďuje prostředky pro vojenské a humanitární potřeby Ukrajiny, 600 milionů hřiven (v té době přibližně 370 milionů korun) na nákup přístupu k databázi satelitních snímků pro ukrajinské ozbrojené síly.

Zdroj: Ukrajinska Pravda, Armyinform