Rusko rozšířilo svou stínovou flotilu na 600 tankerů, ropa navzdory embargu proudí dál

Přidat na Seznam.cz

Přibližně 400 ropných plavidel, což představuje 20 % celosvětové flotily, přešlo z běžných obchodů na ruské obchody, uvedl v rozhovoru ředitel obchodu firmy Trafigura Ben Luckock. V případě tankerů na přepravu ropných produktů se společnost domnívá, že se jedná o 200 tankerů, což představuje 7 % z celkového počtu tankerů na světě. Celkově tak má ruská stínová flotila 600 lodí,“ píše server InsuranceJournal.

Evropská unie zakázala téměř veškerý námořní dovoz ruských rafinovaných paliv od neděle 5. února, dva měsíce po uvalení zákazu na surovou ropu. Rusko tak hledá cesty, jak sankce obejít. „V posledních měsících jsme byli svědky poměrně velkého počtu prodejů nejmenovaným kupcům a několik týdnů po prodeji se mnoho z těchto tankerů objevilo v Rusku, aby převzaly svůj první náklad ropy,“ řekl serveru Businessinsider Craig Kennedy, odborník na ruskou ropu z Harvardova centra Davis, který tyto lodě sleduje. Rusko tak potichu vybudovalo flotilu plavidel, která mají ropu dopravit diskrétně ke kupcům.

Podle Lucocka se nyní hodně hračů na trhu snaží zbavit ruské ropy a ještě na tom vydělat, ale jde o obrovské množství, takže to není jednoduché. Cena ropy podle něj bude v budoucnu výrazně stoupat.

Ropa se bude obchodovat v rozmezí 80 až 100 dolarů za barel a v létě zamíří nad 90 dolarů, protože čínská poptávka se zotavuje.

Zdroje: InsuranceJournal, Businessinsider