Prezident Peru byl zatčen poté, co se pokusil rozpustit Kongres

Přidat na Seznam.cz

Dina Boluarte se ve středu stala první peruánskou prezidentkou a završila tak dramatický den, během něhož byl její předchůdce Pedro Castillo zatčen za údajný zločin vzpoury a zbaven funkce zákonodárci.

Boluarte, bývalá viceprezidentka země, složila v Kongresu přísahu a stala se šestou peruánskou prezidentkou za necelých pět let.

Ceremoniál se konal několik hodin poté, co 101 poslanců odhlasovalo odvolání bývalého vůdce Pedra Castilla.

Bouřlivý den začal, když tehdejší prezident Castillo oznámil plány na rozpuštění Kongresu a ustavení mimořádné vlády před blížícím se hlasováním zákonodárců o impeachmentu (ústavní žaloba podaná na voleného funkcionáře, který se dopustil závažného deliktu a je za to potrestán zbavením funkce), které peruánský ombudsman označil za „pokus o státní převrat“, informovaly CNN News.

Vyzval rovněž k parlamentním volbám, aby se mohlo pracovat na nové ústavě.

Tento krok vyvolal řadu reakcí nejvyšších představitelů a odsouzení ze strany regionálních sousedů – a nakonec nedokázal zabránit jeho odvolání z funkce v Kongresu.

Peruánské ozbrojené síly Castillův pokus odstavit zákonodárce na vedlejší kolej odmítly a označily jej za „porušení ústavy“.

Deník The New York Times uvedl, že Castillo byl zbaven moci a zatčen. Byl to filmový závěr jeho prezidentského období, prvního levicového prezidenta Peru po více než jedné generaci. Bývalý zemědělec, učitel a odborový aktivista se v loňské kampani zavázal, že změní churavějící ekonomiku a zvrátí vysokou míru chudoby mezi obyvateli peruánského venkova, která se během pandemie ještě zhoršila.

Jeho pokus o převzetí moci však připomínal podobný krok bývalého prezidenta Alberta Fujimoriho před 30 lety. Stejně jako pan Castillo byl i pan Fujimori populistický outsider, který byl demokraticky zvolen v roce 1990. O dva roky později provedl s podporou armády puč, kterým zrušil Kongres, a vládl jako diktátor až do roku 2000. Nyní je ve vězení kvůli obvinění z korupce a porušování lidských práv.

Od roku 2016 vyměnilo Peru šest prezidentů

Peru však nadále zmítají roky korupčních skandálů na vysoké úrovni, které od roku 2016 vyústily ve výměnu šesti prezidentů. Dvakrát předtím se během 16 měsíců Castillovy vlády pokusil Kongres o jeho sesazení, ale nepodařilo se mu získat dostatek hlasů pro impeachment.

Castillo neměl zájem plnit své předvolební sliby. Potýkal s proudem překážek, které ochromily jeho vládu, včetně korupčních skandálů na vysoké úrovni, vyšetřování trestných činů a výměny kabinetu.

Zdroj: The New York Times, CNN News