Polské drony pozorují ruský Bělgorod

Přidat na Seznam.cz

Polské drony FlyEye provádějí vzdušný průzkum, při kterém pozorují ruský Bělgorod.

Jde o další západní zbraň, kterou se Ukrajinci rozhodli použít pro operace spojené se sledováním pohybu Rusů a jejich útoků na nepřátelské území.

Čím jsou drony FlyEye vybaveny a jaké mají schopnosti?

Na sociálních síti X se objevily zprávy a fotografie, které ukazují, že polský dron pozoroval ruské město Bělgorod. V posledních dnech se Ukrajinci zaměřili na mnoho míst v Bělgorodské oblasti. Je to důsledek rozhodnutí několika západních zemí (včetně USA, Francie a Německa).

Probíhá intenzivní palba např. z odpalovacího zařízení M142 HIMARS, které mělo za následek zničení mj. cenné ruské systémy protivzdušné obrany.

FlyEye váží 12 kg. Rozpětí dosahuje 3,6 m. Dron je schopen dosáhnout rychlosti až 120 km/h a operovat ve výšce až 3,5 km. Maximální doba, po kterou může toto zařízení zůstat ve vzduchu, je 2,5 hodiny. FlyEye má design, který je velmi obtížné odhalit většinou standardních protiletadlových radarů, protože jejich software často nesprávně identifikuje polské drony jako ptáky.

„Neviditelná letadla“ z Polska

Bělgorod je město, které je silně zabezpečeno ruskými systémy protivzdušné obrany. Průzkum prováděný polskými drony umožňuje získat mimořádně cenné informace z této důležité oblasti.

V rozhovorech někteří ukrajinští důstojníci označovali drony FlyEye jako „neviditelná letadla“, uvádí portál WP tech.

Zdroj: WP tech, X – Ukrainian Front