Počasí se zbláznilo: U sousedů teplotní skok o 30 °C. Zasáhne extrém i Česko?

Přidat na Seznam.cz

V posledních týdnech se obyvatelé Evropy stále častěji potýkají s výkyvy počasí. Zatímco ještě nedávno panovaly silné mrazy, teď rtuť teploměru atakuje vysoké teploty, typické pro letní měsíce. Některé regiony dokonce zažily prudké oteplení až o 30 °C.

Takové stavy přirozeně vyvolávají otázky o stabilitě klimatu. Budeme si muset na takovéto prudké změny počasí zvyknout? To je v současné době skutečně otázka za všechny peníze. Vedou se rovněž debaty o možných dopadech na přírodu, infrastrukturu a naše zdraví.

Teplotní šok v okolních krajinách

Zasáhl rovněž naše sousedy. V Německu a Polsku se během několika dní vyšplhaly teploty z mrazivých -15 °C na jarních +15 °C. Takový teplotní skok je v první řadě velmi náročný pro chronicky nemocné či jinak oslabené osoby.

V přírodě pak způsobuje rychlé tání sněhu, se kterým jsou spojené problémy v dopravě. Pokud patříte mezi řidiče, určitě si dovedete představit, jak nebezpečná a nepříjemná je ledovka střídající se s mokrou břečkou. Takový stav vozovky může být dokonce důvodem pro její uzavření, což se také v sousedních krajinách stalo.

sníh na cestě
Prudké tání sněhu způsobené rychle se střídajícími teplotami může způsobovat vážné dopravní komplikace. Zdroj: Shutterstock

Rozmary počasí potrápily i další evropské státy

Například ve Skandinávii klesly v jeden čas teploty až k -25 °C, aby se během následujících dnů naopak vyšplhaly přes nulu. Francie a Velká Británie zaznamenaly prudké oteplení, které v mnoha místech způsobilo lokální povodně. Jejich příčinou byla hlavně prudce tající sněhová pokrývka.

Podle meteorologů jsou výkyvy důsledkem rychlého střídání tlakových systémů. Silné proudění vzduchu z Atlantiku přináší do Evropy teplé masy vzduchu, zatímco arktické proudy způsobují rychlé ochlazení. Tento jev je z části přirozený, nicméně jeho frekvence a intenzita se v posledních letech zvyšují.

Extrémní podmínky v našich končinách

I u nás jsme se v posledních dnech potýkali s podobnými výkyvy. Nejprve přišly extrémní mrazy, kdy například na Jablonecku klesla rtuť teploměru pod neuvěřitelných -30 °C, aby následně od meteorologů přišla zpráva o výrazném oteplení. Některé regiony čekají teploty kolem 12 °C, což tedy v součtu znamená teplotní rozdíl přes 40 °C.

Jak se na výkyvy počasí připravit

Jelikož se s nimi potkáváme stále častěji, neuškodí si krátce shrnout, jak se podle odborníků při takových jevech chovat. Určitě neuděláte špatně, kdy věnujete každý den chvíli času předpovědi počasí. Sledovat ji dokonce lze v reálném čase, takže se alespoň trochu můžete na změnu počasí připravit dopředu. Při prudkém střídání teplot se také doporučuje vrstvení oblečení.

Zdraví máme jenom jedno a rozmary počasí mu moc nepomáhají. Proto nezapomeňte na posilování své imunity dostatečným přísunem vitamínů. Pokud bydlíte v záplavové oblasti, vyplatí se zajistit domácnost proti případným povodním, zejména sklepní a přízemní části budov.

žena s pomeranči
Výkyvy počasí zatěžují nejen přírodu, ale i náš organismus. Proto nezapomeňte na pravidelný přísun vitamínů třeba v podobě ovoce. Zdroj: Shutterstock

Změny počasí s ohledem na budoucnost

Odborníci napříč zeměmi se shodují na tom, že podobné výkyvy nejsou bohužel náhodným jevem, ale jsou součástí velmi diskutované globální změny klimatu. Stále častější extrémy způsobuje především nestabilita atmosférických systémů a je tedy čím dál tím víc jasnější, že klasické střídání ročních období bude ustupovat. Nezbývá nám tedy než si na rozmary počasí začít zvykat, budou totiž nastávat stále častěji.

Zdroje: novinky.cz, damskydenik.cz, tn.nova.cz