Orientace v cizím městě: Nespoléhejte se jen na aplikace v mobilu
Cestování je nejen obohacující, ale někdy také poměrně stresující — zejména pokud se chystáte vydat do cizího města. Jak jste se již možná přesvědčili v minulosti, na nepřetržité online připojení se nedá vždy spoléhat. Naučte se proto orientovat ve městě bez aplikací v mobilu.
Ponořte se do literatury a příruček
Patříte-li k lidem, kteří nemají rádi stresové situace, na návštěvu nového města se můžete připravit tak, že si o něm něco zjistíte předem. Není nic horšího, než když odbočíte do špatné uličky a nemůžete najít cestu zpět. Taková situace vás může donutit k panikaření, ale zachovejte chladnou hlavou. Ještě než se do dané lokace vydáte, zjistěte si o místě vše potřebné a dobře se připravte. Není ani nic špatného na tom, když budete mít po ruce cestovatelskou příručku. Na celém světě není nikdo, kdo by znal každé zákoutí světa.
Před příjezdem do dané oblasti si můžete také prostudovat mapy, přečíst články o zajímavých místech či památkách, nebo si na papír napsat či vytisknout jízdní řády.
Stáhněte si offline mapy
Jelikož přístup k internetu není úplně všude, můžete si do svého telefonu stáhnout offline mapy. Ty nabízí aplikace, jako jsou Google Maps nebo Seznam Mapy. Pomocí nich můžete najít stanici metra, restauraci, cestu do dané lokality nebo váš hotel. Pozitivní zprávou je, že offline mapy fungují nejen bez nutnosti připojení k internetu, ale také šetří baterii.
Pořiďte si papírovou mapu
Stejně jako se nelze spoléhat na nepřetržité online připojení, nelze se spoléhat ani na svůj mobilní telefon. Nikdy nevíte, zda nedojde k nehodě, kdy se vám váš mobil rozbije nebo jej dokonce ztratíte. Rozhodně nebude žádná ostuda, pokud budete mít při ruce také papírovou mapu, kterou můžete zakoupit v kterékoliv turistické kanceláře, na letišti či v hotelu. Lze si v ní tak například barevně vyznačit místo pobytu nebo naplánové trasy či místa, která chcete navštívit.

Zapamatujte si orientační body
Navigace v telefonu je sice užitečná, ale nelze se na ni spoléhat úplně. Místo toho si snažte zapamatovat záchytné body ve městě, jako jsou parky, vodní plochy, mosty nebo architektonické pamětihodnosti. Zapamatujte si také nějakou pamětihodnost či jiný záchytný bod v místě, kde se zrovna nacházíte. To vám přijde vhod zejména v případě, že se ptáte na cestu místních. Ti budou znát danou pamětihodnost spíše než adresu hotelu, kde nikdy předtím nebyli.
Každý den zavítejte do jedné části města
I když je lákavé poznat město za jediný den, pokud v něm chystáte pobýt delší dobu, je moudřejší si lokaci rozdělit do několika oblastí. Ideální bude začít těmi, které jsou od vašeho místa, kde zrovna pobýváte, nejvzdálenější. Denně si tak na poznávání těchto končin vyhraďte několik hodin a toulejte se ulicemi. Všímejte si zajímavých obchodů, restaurací nebo významných budov, které by v budoucnu mohly sloužit jako záchytný bod. Jednotlivé oblasti navštívené lokality si zapamatujete daleko snáze, pokud je budete zkoumat na etapy.
Nebojte se ptát
Pamatujte, že za zeptání člověk nikdy nic nedá. Pokud cestujete do zahraničí, naučte se také pár frází, které se vám budou v případě nouze hodit. Angličtina se sice používá na mnoha místech, ale místní ocení, pokud se naučíte fráze v jejich jazyce a rádi vám pomohou najít správnou cestu. Záleží však také na dané lokalitě. V případě návštěvy Japonska jsou obyvatelé Osaky k turistům o něco vstřícnější a nebojí se vás popadnout za ruku a k danému místu odvést.
Navíc pokud místní slyší, že se pokoušíte hovořit jejich dialektem, moc rádi s vámi navážou konverzaci a doporučí i méně turisticky frekventovaná místa, která stojí za návštěvu. Jedná se tak také o skvělý způsob, jak navazovat přátelství v zahraničních zemích. A právě v tom spočívá kouzlo cestování.
Zdroj: Mondomulia, Beaming Baker