Ničivé záplavy na jihu Floridy. Je vyhlášen stav nouze

Přidat na Seznam.cz

USA Ve středu zasáhly jižní Floridu mohutné přívalové deště, které vedly k uzavírkám hlavních komunikací, uvázlým vozidlům, zpožděním a rušením letů na letištích a k bleskových záplavám v okolí Fort Lauderdale a Miami, píše The New York Times.

Nepříznivé počasí bylo způsoben studenou frontou, která na některých místech vyvolala srážky přesahující 25 centimetrů, jak ve středu odpoledne uvedl Anthony Reynes, vrchní meteorolog z Národní meteorologické služby v Miami.

Bleskové záplavy byly hlášeny z Fort Lauderdale až do centra Miami. Reynes dodal, že velké městské oblasti včetně některých obydlí byly zatopeny vodou a mnoho vozů uvízlo. Od středečního večera napršelo v Hollywoodu na Floridě přes 25 cm, ve Fort Lauderdale přes 23 cm a v Miami okolo 20 cm. Meteorologická služba neobdržela zprávy o žádných zraněních či úmrtích, informuje CNN.

Úsek dálnice I-95 byl v okrese Broward uzavřen kvůli záplavám. Stovky letů na letištích Miami a Fort Lauderdale-Hollywood byly podle flightaware.com buď zpožděny, nebo zrušeny. Letiště varovalo, že i přístupové cesty k letišti Fort Lauderdale-Hollywood by mohly být zaplavené. Na sociálních sítích se objevily záběry zaplavených nákupních center a vozidel ponořených ve vodě včetně těch na krytých parkovištích.

Floridský guvernér Ron DeSantis ve středu vyhlásil výjimečný stav v okresech Broward, Collier, Lee, Miami-Dade a Sarasota. Toto prohlášení dává krizovým manažerům pravomoc alokovat zdroje včetně personálu k řešení záplav a dalších dopadů nepříznivého počasí.

Starosta Fort Lauderdale Dean Trantalis uvedl na sociálních sítích, že po celém městě jsou mobilizovány záchranné zdroje, a vyzval, aby lidé pokud možno nejezdili autem a v žádném případě se nepokoušeli projet zaplavené oblasti. Město potvrdilo, že ve středu večer zasahovalo u více uvízlých vozidel a několik městských cest bylo neprůjezdných. Varování před povodněmi mělo platit až do čtvrtečního rána.

Meteorologická služba vydala ve středu odpoledne nejvyšší stupeň varování před bleskovou povodní pro úsek od North Miami po Dania Beach, protože množství spadlých srážek rychle přetížilo odvodňovací systémy, řekl meteorolog Reynes.

Systém postupujících bouřek se ve středu přesouval ze západního pobřeží na východní pobřeží jižní Floridy a zasáhl oblast již zasaženou deštěm. Meteorologové varovali, že tato linie bouřek se pomalu posouvá k jihu a očekává se, že srážky budou pokračovat až do večera v oblastech s platným varováním před bleskovou povodní včetně Miami, s dalšími 2,5-7,5 cm srážek za hodinu.

Nadměrné srážky jsou předpovídány na jihu Floridy opět ve čtvrtek, i když není jasné, kde přesně bude pršet nejsilněji. S ohledem na středeční úhrny a charakter opakujících se bouřek prognostici uvedli, že ve čtvrtek dopoledne a odpoledne jsou možné další bleskové povodně.

Zdroj: The New York Times, CNN