Napětí na bělorusko-ukrajinské hranici, Minsk obviňuje Kyjev z rozmístění jednotek

Přidat na Seznam.cz

Běloruská armáda prohlásila, že Ukrajina údajně nasazuje své síly na společné státní hranici kvůli možným „sabotážím, teroristickým činům“, uvedla 29. června státní tisková agentura Belta.

,,Situace na bělorusko-ukrajinské hranici se vyznačuje rostoucím napětím,“ řekl Beltě plukovník Vadim Lukaševič, vysoký běloruský vojenský představitel. „Snaží se zatáhnout naši zemi do války,“ dodal.

Lukaševič prohlásil, že ukrajinské síly údajně rozmístily v Žytomyrské oblasti, která hraničí s Běloruskem, vojenskou techniku, včetně americké výroby, napsal portál Obozrevatel. Rovněž tvrdil, že Ukrajina údajně rozmístila miny a další výbušniny v blízkosti hranic s Běloruskem. Domnívá, že to naznačuje plány ukrajinských sil na další útok proti Bělorusku, sabotáže a teroristické činy. Lukaševič svá tvrzení nepodložil žádnými důkazy, uvedl deník Kyiv Independent.

„Očekáváme, že nejvyšší představitelé Ruska a Běloruska brzy učiní řadu provokativních prohlášení, v nichž budou vyhrožovat Ukrajině,“ uvádí se v prohlášení.

Bělorusko bylo klíčovým spojencem Moskvy a podporovalo ruskou agresi proti Ukrajině, ale nezavázalo své vlastní jednotky k přímému boji v ruské válce.

Zdroj: Obozrevatel, Kyiv Independent