Na Novém Zélandu byla schválená legislativa, která zakazuje cigarety pro další generace

Přidat na Seznam.cz

Od příštího roku Nový Zéland zavede téměř úplný zákaz tabáku. Nově schválená legislativa znamená, že každý, kdo se narodil po roce 2008 si nikdy nebude moci legálně koupit cigarety a další tabákové výrobky. Nový Zéland se tak blíží ke svému cíli a to být zcela nekuřáckou zemí.

Zákon zajistí, že počet lidí, kteří si mohou koupit tabákové výrobky se bude každoročně zvyšovat. V roce 2050 budou například čtyřicátníci příliš mladí na to, aby si mohli koupit cigarety, uvádí The Guardian.

Ministryně zdravotnictví Ayesha Verall při schvalování zákona řekla, že „tisíce lidí budou žít delší a zdravější život a zdravotnický systém na tom bude o 5 miliard novozélandských dolarů lépe (necelých 74 mil. korun) protože nebude muset léčit nemoci způsobené kouřením, jako jsou četné druhy rakoviny, infarkty, mrtvice a amputace.“ Dále také zmínila, že nový zákon je krokem k budoucnosti bez kouře.

Míra kouření na Novém Zélandu je již nyní na historicky nejnižší úrovni, podle vládní statistiky zveřejněné v listopadu kouří denně pouze 8 % dospělých – oproti 9,4 % v loňském roce. Nový zákon by měl míru na 5 % do roku 2025, přičemž konečným cílem je zcela odstranit tento zvyk ze společnosti.

Zákon bude doprovázen řadou dalších opatření, a to např. omezením počtu maloobchodních prodejců, kteří mohou prodávat tabákové výrobky – ze 6 000 na 600 v celé zemi. Dále se také bude snižovat obsah nikotinu ve výrobcích, aby byly méně návykové. Země také zvýšila financování zdravotnických služeb a kampaní a zavedla služby pro odvykání kouření určené speciálně pro maorské a tichomořské komunity.

Nová legislativa však neovlivní výrobky vape, které stále nabývají na popularitě. Údaje naznačují, že přinejmenším někteří Novozélanďané vyměnili svůj nikotinový návyk z cigaret za vapování. Dle průzkumů je nárůst denních uživatelů vapingu větší než pokles denních kuřáků: denně vapuje 8,3 % dospělých, což je nárůst oproti 6,2 % v loňském roce, uvedly BBC News.

Zdroj: BBC News, The Guardian