Modré vlajky 2024 uděleny. 236 oceněných italských letovisek. Mezi nováčky je letos sicilská Taormina. Díky průzračným jezerům má své Modré vlajky i vnitrozemské Trento

Přidat na Seznam.cz

Itálie – Byly uděleny Modré vlajky 2024, což je ocenění, které italská Nadace pro ekologickou výchovu (FEE) uděluje mořským a jezerním plážím na základě 32 kritérií. Mezi ně patří třeba přítomnost a funkčnost čistíren odpadních vod, nakládání s odpady, kvalita hotelů a plážových služeb, udržitelná mobilita a dostupnost.

V Itálii bylo toto uznání uděleno letos 236 obcím. Vlajky sice patří obcím, ale týkají se pouze konkrétních pláží, nikoli všech jejich pláží. V zemi je tak celkem 485 pláží, jež jsou považovány za vynikající a tvoří tak 11 % všech pláží oceněných Modrou vlajkou na světě, píše o kvalitě a kráse italských mořských i sladkovodních pláží nejčtenější místní deník La Gazzetta dello Sport.

Na stupních vítězů s nejvyšším počtem modrých vlajek najdeme na prvním místě Ligurii s 34 plážemi, následuje Apulie s 24 a první trojici uzavírají Kampánie s Kalábrii shodně s 20 obcemi. Díky čistotě svých jezer má i alpský region Trentino Alto-Adige 12 obcí s modrou vlajkou. Pod Alpami ležící, také vnitrozemský Piemont jich má pět. 

Modrou vlajku získalo 485 pláží, včetně bezplatných a koncesovaných, které splňují přísná kritéria programu – od přístupnosti přes plavčíky až po služby, píše deník La Repubblica. Modrá vlajka představuje pro turisty stále důležitější ukazatel při výběru turistické destinace, a to proto, že každá obec, které bylo toto uznání uděleno – od největší po nejmenší, od moře po jezera, od severu po jih, je zárukou kvality, ochrany přírodních zdrojů až po turistické služby.

Pro posouzení pláží bere organizace v úvahu kvalitu vody ke koupání dle rozborů provedených regionálními agenturami ochrany životního prostředí v rámci Národního programu monitorování prováděného Ministerstvem zdravotnictví. Na hodnocení se dále podílejí ministerstva cestovního ruchu, zemědělství a životního prostředí, Vyšší zdravotní ústav, Národní rada pro výzkum a řada univerzit. Národní nominace jsou následně předkládány mezinárodní porotě. Výsledkem jsou mapy Modrá vlajka, které vám mohou pomoci vybrat vaši dovolenkovou destinaci.

Zdroj: La Gazzetta dello Sport, La Repubblica.