Mauna Loa: největší aktivní havajská sopka se po téměř 40 letech probudila

Přidat na Seznam.cz

Poprvé po 38 letech dochází na Havaji k erupci největší aktivní sopky na světě, a to po několika týdnech zvýšené aktivity v kaldeře.

Deník Hawaii News Now uvádí, že dle vědců začala erupce (první od roku 1984), 27. listopadu ve 23:30 místního času v kaldeře Moku’āweoweo, která se nachází v národním parku Hawai’i Volcanoes na ostrově Havaj.

Webové kamery USGS (Geologická služba Spojených států amerických) na vrcholu jasně ukazovaly dlouhou trhlinu vyvrhující fontány lávy, která se šířila po dně kaldery.

Služba USGS původně uvedla, že se láva omezila na kalderu. Během dvou hodin od začátku erupce však obyvatelé na straně sopky Kona zaznamenali záběry, na kterých se zdálo, že láva začíná stékat dolů z hory.

„Všechny vývěry zůstávají omezeny na oblast vrcholu. Lávové proudy v oblasti vrcholu jsou však viditelné z Kony.“ sdělila Havajská vulkanická observatoř.

Podle meteorologické služby může popílek poškodit vozidla a budovy, kontaminovat zásoby vody, narušit kanalizační a elektrické systémy a poškodit nebo usmrtit vegetaci, zatímco abrazivní sopečný popel může podráždit oči a plíce, píše CNN News.

Observatoř již dříve uklidnila obyvatelstvo, že lávové proudy neohrožují obce na svazích.

Zdroj: Hawaii News Now, CNN News