Maďarsko se paktuje s Běloruskem. Ukrajina zuří

Přidat na Seznam.cz

Maďarský ministr zahraničních věcí Péter Szijjarto je na oficiální státní návštěvě u diktátora Lukašenka v Bělorusku. O čem spolu budou tyto dva státy prostřednictvím svých politických zástupců jednat?

Maďarská spolupráce se spojencem Ruska

Maďarský ministr zahraničních věcí Péter Szijjarto dnes přiletěl na oficiální státní návštěvu do Minsku. Ukrajinská média ostře reagují na tuto návštěvu šéfa maďarského ministerstva zahraničí v diktátorsky vedeném Bělorusku, které je přímým spojencem Ruska. Ministr Szijjarto ujistil, že během jednání v Minsku bude „zastupovat mírový postoj.“ Má se setkat se svým běloruským protějškem Siarhei Alejnikem a také s ministrem hospodářství Běloruska. Maďarský diplomat zdůvodnil svůj příjezd do Běloruska, na které se vztahují sankce EU, obavami o další vývoj na Ukrajině, informuje polský deník Interia.

Péter Szijjarto vysvětluje svůj úhel pohledu

„Mnozí očividně zaútočí na mou návštěvu, ale naše pozice je jasná: komunikační kanály by měly být otevřené. Kdybychom to neudělali, nemohl bych dnes vyzvat k míru všechny strany zúčastněné v této válce,“ řekl Szijjártó. Návštěva s velkou pravděpodobností vyvolá kritiku Polska, které maďarská vláda dlouhodobě považuje za jednoho ze svých největších spojenců. Kvůli rozdílným pohledům na válku Ruska proti Ukrajině však dochází k ochlazení vztahů mezi Varšavou a Budapeští. Polská vládní strana Právo a spravedlnost loni v březnu zmrazila většinu kontaktů s maďarskou vládou, píše deník EuroIntegration.

Agentura Unian se k celé záležitosti vyjádřila jasně

„Maďaři – proč jste členy Evropské unie? Nebylo by vám lépe v rusko-běloruské Organizaci pro kolektivní bezpečnost? Přidejte se tam ať je jasné co jste zač, a na které straně barikády stojíte.“ Zareagovali představitele Agentury Unian na sociálních sítích a zveřejnili fotografie z Szijartovy návštěvy v Bělorusku. „S teroristy se nevyjednává,“ dodali na závěr.

Zdroj: Interia, EuroIntegration