Kazachstán už brzy obdrží nové letouny Airbus A400M. Testovací let se povedl, ukazují záběry

Přidat na Seznam.cz

První letoun Airbus A400M pro Kazašskou republiku úspěšně absolvoval svůj první let, což představuje významný milník před jeho dodáním plánovaným na druhou polovinu roku 2024. Letoun s výrobním číslem MSN139 odstartoval ze zařízení společnosti Airbus Defence and Space ve španělské Seville, píše server Defence Blog.

Během letu nad oblastmi Huelva a Sevilla na jihozápadě Španělska byly důkladně otestovány motory a systémy letounu A400M. Po pěti hodinách ve vzduchu letoun bezpečně přistál, což potvrdilo úspěšnost této úvodní testovací fáze.

Kazachstán si v roce 2021 objednal dva letouny Airbus A400M. Dodávka prvního letounu je součástí komplexního kontraktu, který zahrnuje i podporu údržby a výcviku. Kromě toho bylo podepsáno memorandum o porozumění o spolupráci v oblasti údržby a generálních oprav, přičemž prvním krokem je plán na zřízení místního střediska údržby C295.

„Letoun A400M se stane základním kamenem taktických a strategických leteckých přepravních operací Kazachstánu,“ řekl Michael Schoellhorn, generální ředitel společnosti Airbus Defence and Space.

„Tento nový exportní kontrakt zvyšuje celkový počet objednávek letounů A400M na 176, přičemž očekáváme, že se toto číslo v blízké budoucnosti ještě zvýší. S více než 100 dodanými letouny a 100 000 letovými hodinami v provozu A400M prokázal své schopnosti a dosáhl stavu vyspělosti, na který čekalo mnoho potenciálních zákazníků,“ dodal Schoellhorn.

Airbus A400M je navržen tak, aby vyhovoval vojenskému inventáři Kazachstánu a podporoval širokou škálu misí, včetně civilních a humanitárních operací. Jeho schopnosti umožní Kazachstánu rychle reagovat na různé mise, nasadit kritické prostředky na velké vzdálenosti a efektivně se dostat do odlehlých oblastí, píše server Asia-Pacific Defence Reporter.

Zdroj: Defence Blog a Asia-Pacific Defence Reporter