Joe Biden vyhlásil stav přírodní katastrofy v Kalifornii a Alabamě. Situace je nezvladatelná

Přidat na Seznam.cz

Americký prezident Joe Biden vyhlásil v neděli odpoledne ve státech Kalifornie a Alabama stav přírodní katastrofy. Bílý dům o tom informoval na svých webových stránkách, jehož zprávu převzala většina světových médií. Podle Bidena je situace velmi kritická a prozatím se nejeví žádné zlepšení.

V Kalifornii Joe Biden nařídil federální pomoc na podporu úsilí státu a místních orgánů o obnovu v oblastech postižených silnými zimními bouřemi, záplavami a sesuvy půdy, které začaly 27. prosince loňského roku a stále masivně pokračují. Prezidentovo opatření umožňuje poskytnout federální finanční prostředky postiženým v okresech Merced, Sacramento a Santa Cruz, informoval v neděli web RTE.

Pomoc může navíc zahrnovat i granty na dočasné bydlení a opravy domů, levné půjčky na pokrytí nepojištěných majetkových ztrát a další programy na pomoc jednotlivcům i majitelům podniků, kteří se nyní musí zotavit z přírodní katastrofy.

Federální financování je k dispozici státním, kmenovým a způsobilým místním samosprávám a některým soukromým neziskovým organizacím na základě sdílení nákladů na pomoc ve třech výše uvedených okresech. V dalších oblastech pokračuje vyhodnocování škod a po jejich úplném dokončení mohou být tyto oblasti vymezeny pro příslušné formy nouzové pomoci, uvádí portál Times of San Diego.

Stejnou federální pomoc nařídil Biden i státu Alabama, který 12. ledna zasáhly silné bouře a ničivá tornáda. Prezidentovo opatření umožňuje poskytnout postiženým v okresech Autauga a Dallas federální finanční prostředky.

Zdroje: RTE, Times of San Diego