Izrael slíbil Ukrajině dodat výstražný systém před raketami, ve hře je i Iron Dome

Přidat na Seznam.cz

Ministr obrany Oleksij Reznikov na tiskové konferenci v Kyjevě 5. února uvedl, že Izrael slíbil poskytnout Ukrajině systém včasné výstrahy před raketami a drony, píše server Kyivindependent.

„Je to pravda. Slíbili nám to,“ řekl Reznikov na tiskové konferenci, ale neuvedl k případné dodávce žádné další podrobnosti.

Podle deníku Times of Israel izraelský varovný systém využívá kombinaci radaru a elektrooptických zařízení k detekci raket, raketových střel a dronů, určuje jejich velikost a hrozbu, kterou představují, a na mapě určuje oblasti, které jsou v nebezpečí.

Ve stejný den izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl francouzské televizi LCI, že Izrael zváží možnost dodat Ukrajině svůj protiraketový obranný systém Iron Dome. Dodal však, že rozhodnutí Izraele by měla být v souladu s izraelskými národními zájmy a příspěvek na pomoc Ukrajině by pravděpodobně byl spíše v jiných oblastech.

Izrael je delší dobu pod tlakem západu, aby se více angažoval ve vojenské pomoci Ukrajině. Zprávy z Izraele o tom, co je či není ochoten na Ukrajinu poslat, se však často různí. Například 3. února, deník Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného úředníka obeznámeného se záležitostí uvedl, že Netanjahu 2. února během setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem vyjádřil ochotu poslat na Ukrajinu vojenský materiál. Izrael přitom od začátku války žádnou vojenskou pomoc napadené zemi neposlal a jeho zásilky obsahují pouze humanitární pomoc. Zatím není jasné, zda se v této věci kurz Netanijahuovy vlády mění nebo jestli nejde spíše o snahu uklidnit západní státy podporující Ukrajinu.

Zdroje: kyivindependent.com, TF1, timesofisrael.com