Francie potvrdila jednání o stíhačkách s Ukrajinou

Přidat na Seznam.cz

Francouzský ministr obrany potvrdil jednání s ukrajinskou vládou o vyslání stíhaček, pravděpodobně Mirage 2000-C, které francouzské vzdušné a kosmické síly vyřadily v červnu 2022, píše deník EurAsian Times.

Dne 28. února byl francouzský ministr ozbrojených sil Sébastien Lecornu během slyšení v Senátu dotázán francouzskými zákonodárci na otázku dodávek bojových letounů Ukrajině. Lecornu odpověděl, že ani vyslání stíhacích letounů na Ukrajinu, ani výcvik ukrajinských pilotů nejsou tak naléhavé jako dodávky munice Ukrajině k udržení válečného úsilí Kyjeva proti Rusku. „Naléhavá je munice. Vytrvalostní schopnost Ukrajinců spočívá na munici.“

Ministr Lecornu nicméně uznal, že s Ukrajinci probíhají diskuse o letadlech a formaci. Podle něj to již prezident Francie řekl, žádné tabu neexistuje.

Lecornu zároveň zákonodárcům vysvětlil, že potíže s dodávkami bojových letounů na Ukrajinu se soustředí na otázky týkající se logistiky, výcviku a mechanické údržby, a to vše v časovém horizontu, který není krátkodobý. Francouzský prezident Emmanuel Macron již 30. ledna během tiskové konference v Haagu uvedl, že z definice není nic vyloučeno, a zároveň dodal, že Ukrajina o žádné stíhací letouny nepožádala. Nejnovější vyjádření ministra Lecorneho by tedy naznačovalo, že Ukrajina požádala Francii o poskytnutí bojových letounů.

Zdroj: EurAsian Times, The War Zone