Europol zlikvidoval kokainový „superkartel,” který kontroloval až třetinu obchodu s drogami

Přidat na Seznam.cz

Superkartel ovládající třetinu evropského obchodu s kokainem byl zlikvidován, oznámil Europol. Při operaci nazvané Desert Light bylo v šesti evropských zemích zatčeno 49 osob včetně britského státního příslušníka.

Europol na svých stránkách informoval o koordinovaných raziích, které proběhly v Evropě a ve Spojených arabských emirátech ve dnech od 8. do 19. listopadu. Zátahy byly zaměřené na řídící a kontrolní centrum a logistickou infrastrukturu pro obchod s drogami v Evropě. Na Twitteru organizace Europol můžete shlédnout video z operace.

Drogové špičky, které znamenaly pro Europol hodnotné síly, se spojily do tzv. “superkartelu”. Ten kontroloval až třetinu trhu s kokainem v Evropě. V průběhu tohoto vyšetřovaní bylo zatčeno celkem 49 podezřelých osob. Mezi nimi také britský státní příslušník, který je podezřelý z vedení operace, uvedl deník BBC News.

Vyšetřování probíhalo dva roky a bylo během něj zabaveno více než 30 tun (30 000 kg) drog. Zatčení jsou vyvrcholením paralelních vyšetřování, která probíhala ve Španělsku, Francii, Belgii, Nizozemsku a Spojených arabských emirátech za podpory Europolu a která se týkala činnosti této plodné zločinecké sítě zapojené do rozsáhlého obchodu s drogami a praní špinavých peněz.

Zdroj: Europol, BBC News, Twitter Europolu