Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou světovým unikátem nedaleko Teplic nad Bečvou
Více než 42 tisíc návštěvníků loni navštívilo Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích nad Bečvou. Turisty sem láká nádherná příroda a unikátní jeskynní systém – a právem!
Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou nejteplejšími jeskyněmi v Česku, mají celoroční stálou teplotu kolem 14,5 °C. Jejich jedinečná výzdoba zahrnuje minerál aragonit, raftové stalagmity a kulovité sintrové povlaky, připomínající pocukrované koblihy. Tyto jeskyně jsou součástí národní přírodní památky a nacházejí se v katastru obce Teplice nad Bečvou, dříve známé jako Zbrašov. Svou výjimečností přitahují návštěvníky i ze zahraničí.
Historie
Zbrašovské aragonitové jeskyně byly objeveny náhodou, když dělníci v létě 1912 v kamenolomu narazili na svislou puklinu ve skalní stěně. Bratři Josef a Čeněk Chromí, kteří se dříve zajímali o krasové jevy v okolí obce Zbrašova, puklinu rozšířili a vyklidili suť. V lednu 1913 se průzkumníci spustili do 42 metrů hlubokého komína, který později dostal název Jurikův dóm. V následujících letech pokračoval průzkum a odkrývání dalších částí jeskyně.
Objevitelé jeskyní usilovali o co nejrychlejší zpřístupnění podzemních prostor pro veřejnost. Říkali si Sbor dobrovolných zbrašovských havířů. Navzdory tomu, že někteří objevitelé museli během první světové války narukovat, nepřestali pracovat na zpřístupnění jeskyní pro veřejnost. V roce 1926 se jejich úsilí naplnilo – jeskyně se otevřely pro návštěvníky a dostaly elektrické osvětlení.
Po druhé světové válce přešly jeskyně do správy státu. V letech 1952–1956 došlo k vybudování nové provozní budovy, modernizaci elektroinstalace na návštěvní trase a k propojení Mramorové síně s lázeňskou kolonádou čtyřicetimetrovým tunelem. Poté však následovalo období zaměřené pouze na údržbu.
V roce 1991 přešly jeskyně do vlastnictví Českého ústavu ochrany přírody a v následujících letech se znovu rozběhly rekonstrukční práce. Během devadesátek se obnovila elektroinstalace, zprůchodnil se Objevitelský komín a bylo zavedeno odsávání oxidu uhličitého z celé návštěvní trasy.
Roku 2001 vznikla nástavba provozní budovy a o dva roky později byly Zbrašovské aragonitové jeskyně vyhlášeny Národní přírodní památkou. V roce 2005 pak byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce návštěvní trasy a jejího technického vybavení.
Jak se k jeskyním dostat?
Pokud se vydáte na výlet do jeskyní, začněte svou cestu na železniční stanici Teplice nad Bečvou. Jsou u ní parkoviště, kde se dá platit kartou i hotově. Následně vás červená turistická značka povede parkem, přes most pro pěší na levý břeh Bečvy. K provozní budově jeskyní s prodejnou suvenýrů dorazíte za 15 minut volné chůze. Po prohlídce jeskyní vyjdete východem z jeskyní na lázeňském nábřeží vedle Kropáčova pramene asi 3 minuty od mostu.

Zajděte se také podívat na Hranickou propast
Byla by škoda ignorovat další turistický tahák v okolí, pokud se vydáte na prohlídku Zbrašovských jeskyní. Hranická propast je nejhlubší zatopená propast světa. Všechny pokusy o naměření její hloubky zatím nepřinesly úspěch. Nejnovější ověřený údaj uvádí délku 519,5 metru, ale odborníci odhadují, že skutečná délka může dosahovat až jednoho kilometru.
Hranická propast se nachází na pravém břehu řeky Bečvy v národní přírodní rezervaci Hůrka, nedaleko města Hranice. Nejrychlejší cesta k ní vede od železniční zastávky Teplice nad Bečvou. Okolí propasti nabízí nádherné výhledy na Hostýn, Kelčský Javorník a Beskydy. K propasti patří i jeskyně nad hladinou vody, známá jako Suchá rotunda.
Celá oblast patří do Národní přírodní rezervace Hůrka. U Hranické propasti byla vybudována odpočinková zóna a infocentrum, které sídlí v rekonstruované budově bývalého nádraží. Zde se dá pomocí 3D brýlí nahlédnout do jícnu propasti nebo vidět video od potápěčů.
Zdroj: infocentrum-hranice.cz, www.kudyznudy.cz, hranicky.denik.cz