Velikonoce se blíží: Jak dobře znáte české tradice? Vyzkoušejte se v našem kvízu

Přidat na Seznam.cz

Stejně jako Vánoce, i Velikonoce jsou opředeny řadou tradic. I když postupem času mohou upadat, stále se najde spousta lidí, kteří je dodržují. Patříte mezi ně? Nebo vám velikonoční tradice nic neříkají? Díky našemu kvízu zjistíte, jak jste na tom.

Velikonoce bývají označovány za největší křesťanské svátky. Jejich původ sahá až do pohanských dob, kdy naši předkové slavili konec zimy a příchod jara. Pohanské kořeny jsou přitom dodnes patrné v některých velikonočních tradicích.

Velikonoce jsou důležitým křesťanským svátkem

Většina křesťanů napříč celým světem si v období Velikonoc připomíná zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Vzpomínáme na jeho utrpení, sebeobětování a vzkříšení. Datum Velikonoc je přitom pohyblivé a rok od roku se může měnit. Datum se mění na základě data prvního úplňku po jarní rovnodennosti. Způsob slavení těchto svátků se může v různých zemích lišit.

Malovaná vejce
Malování vajec k Velikonocům patří. Foto: Shutterstock

V Itálii můžete spatřit speciální masky

V Itálii bývají Velikonoce spojovány s náboženskými procesími, které mají za úkol zabezpečit lepší úrodu a zároveň oslavují Ježíšovo zmrtvýchvstání. Na Sicílii je pak zajímavostí svátek Abballu de daivuli, při kterém místní obyvatelé nosí děsivé zinkové masky připomínající ďábla. Oblékají si k nim červené róby. Následně chodí po městě, kde obtěžují, nahánějí a odchytávají nové „duše“. Takto lapené duše pak musí ďáblům zaplatit drink.

V Polsku si nechávají požehnat jídlo

Věřící v Polsku chodí na Bílou sobotu do kostela, kde si nechávají požehnat jídlo. To si však dopřejí až v neděli ráno. Většinou jde o bílou klobásu, vejce, chléb se solí a černým kořením a křen.

Na Filipínách si ukřižování připomínají doslova

Na Filipínách se místní dobrovolníci na Velký pátek nechávají zcela dobrovolně přibít na kříž, případně se nechávají bičovat či jinak trýznit. Ačkoliv stát i místní církev tento rituál tvrdě odsuzují, dobrovolníci se jej nechtějí vzdát. Po sejmutí z kříže nebo ukončení bičování je pak těmto lidem poskytnuta potřebná péče.

Mazanec
Na náš sváteční stůl neodmyslitelně patří mazanec. Foto: Shutterstock

Jak dobře znáte velikonoční tradice?

Otestujte se, jak jste zběhlí ve velikonoční tematice a jak jsou vám blízké jednotlivé tradice.

Jak dobře znáte velikonoční tradice?

Zodpovíte správně všechny otázky?

1 / 8

Mezi tradiční pokrmy podávané o Velikonocích se řadí nádivka. Co má tato pochoutka symbolizovat?

2 / 8

Jeden ze zvyků se pojí se Zeleným čtvrtkem. Co bychom v tento den neměli:

3 / 8

Ve který den se podle tradic peče velikonoční mazanec?

4 / 8

V některých krajích se kromě vyšlehání dívky polévají studenou vodou. Stejně tak se dle tradice polévají i hospodářská zvířata. Proč?

5 / 8

Velký pátek je dnem, kdy země vydává své poklady. Co nám k nim podle pověr má ukázat cestu?

6 / 8

Co má symbolizovat velikonoční vejce?

7 / 8

Jak dlouho trvá postní období před Velikonocemi?

8 / 8

Co se mění v přestupném roce?

Vaše skóre je

Průměrné skóre je 68%

Vyhodnocení kvízu: uspěli jste?

Zjistěte na základě dosažené úspěšnosti, jak jste na tom a zda je na místě na něčem zapracovat.

Úspěšnost 90–100 %: Gratulujeme! Velikonoční tradice máte v malíčku. Možná mnohé z nich sami dodržujete nebo se v nich velmi dobře vyznáte.

Úspěšnost 70–89 %: O velikonočních zvycích toho víte opravdu spoustu, ale sem tam se najdou určité mezery ve znalostech.

Úspěšnost: 40–69 %: Velikonoce sice slavíte, ale na dodržování tradic si příliš nepotrpíte. Možná se soustředíte hlavně na pomlázku a barvení vajíček a některé méně známé zvyky vám unikají.

Úspěšnost: 0–39 %: O Velikonocích si pravděpodobně užíváte volno, nicméně dodržování tradic a zvyků pro vás není tak důležité. Možná jste si ale právě díky našemu kvízu některé znalosti ověřili.

Zdroje: medium.seznam.cz, novinky.cz