To jsou paradoxy. Záběry, kde tehdejší generál Petr Pavel doprovází Miloše Zemana při inauguraci

Přidat na Seznam.cz

„To jsou paradoxy, pane Vaněk,“ chtělo by se člověku paráfrazovat hru Audience od Václava Havla při pohledu na záběry z inaugurace v roce 2013 již brzy bývalého prezidenta Miloše Zemana. Vedle něj totiž nestojí nikdo jiný než Petr Pavel v uniformě. Můžeme tak říct, že nově zvolený prezident už ví, co ho čeká a situaci si obhlédl zblízka.

Píše se rok 2013 a na slavnostní ceremonii, kdy je zvolený prezident slavnostně uveden do svého úřadu vedle sebe stojí Miloš Zeman, tehdejší premiér Petr Nečas a náčelník generálního štábu Petr Pavel. Nikdo z trojice zřejmě netuší, že během další dekády dojde k paradoxnímu veletoči, který by asi nenapsal ani sám Václav Havel.

A zde vidíte Miloše Zemana, jak doprovází Petra Pavla

Jen o pár měsíců později položí Nečase kauza Nagyová, ze Zemana, který dokázal svými bonmoty dost lidí naštvat, ale také ovládnout davy, se stane politováni hodná osoba a generál Pavel nakonec vystřídá jeho místo. Režisér Jan Hřebejk to na Twitteru lakonicky komentuje: „A zde, děti, vidíte Miloše Zemana, jak doprovází budoucího prezidenta Petra Pavla.“

Návrat do minulosti

V současné době se objevují kritické hlasy, že Petr Pavel ještě před oficiálním nástupem do funkce hýří příliš velkou aktivitou a dokonce podle některých (k žádnému porušení zákona ani Ústavy nedošlo, pozn. redakce) překračuje své pravomoci. Možná ale jen nejsme zvyklí, že prezident pracuje. Jak se objevují ironické komentáře na internetu: „Přece jsme si nezvolili prezidenta, aby něco dělal.“

Pojďme se tedy podívat, jak to vypadalo před deseti lety, podrobně tehdy o inauguraci i činnosti Miloše Zemana informoval web Lidovky.cz:

„Zeman začne oficiálně úřadovat v pondělí. Do té doby chce mít soukromý program. Na víkend už nevyrazí na svou chalupu na Vysočinu, ale zůstane v Praze.“ Z obsahu je zřejmé, že do oficiálního uvedení do úřadu si Zeman užíval dovolené – důchodu a žádnou činnost nevykonával.

„Nový prezident Miloš Zeman neřekl podle vicepremiéra Karla Schwarzenberga ve svém inauguračním projevu nic o své budoucí politice. Tři cíle, které si Zeman stanovil, za vytýčení takové politiky Schwarzenberg nepovažuje. Slova o smíření společnosti by řekl každý prezident, míní.“ Při slavnostním projevu jsme se tehdy nic důležitého nedozvěděli, ostatně stejně jako při všech Vánočních poselstvích.

„Dění z velkoplošné obrazovky sledovaly na Hradčanském náměstí od rána zhruba jen dvě stovky diváků. Převládali mezi nimi zahraniční turisté, jinak šlo vesměs o policisty v uniformě, členy ochranky v civilu a novináře.“ Komentovaly Lidovky nízký zájem veřejnosti o uvedení prezidenta do funkce.

Inaugurace Petra Pavla

Co se týká inaugurace Petra Pavla, která se koná ve čtvrtek 9. března 2023, tak se také plánují velkoplošné obrazovky, které budou přenášet slavnostní akt. Uvidíme, zda-li dorazí více lidí než v minulosti. K detailům se vyjadřuje budoucí šéfka hradní kanceláře Jana Vohralíková: „S vojenskou přehlídkou nepočítáme. Místo ní bychom rádi umožnili veřejnosti vstup na třetí nádvoří (Pražského hradu), kde budou velkoplošné obrazovky přenášet slavnostní akt,“ uvedla Vohralíková, informují České noviny noviny s odkazem na ČTK.

Vojenská přehlídka podle budoucí hradní kancléřky nebude součástí inaugurace zvoleného prezidenta Petra Pavla, který byl představitelem české armády a NATO. Vojenská přehlídka byla součástí ceremonie naposledy právě před deseti lety, kdy byl zvolen prezidentem Miloš Zeman. Pozváni na inauguraci budou oba Pavlovi předchůdci, tedy Miloš Zeman a Václav Klaus i s manželkami, stejně jako vdova po prvním českém prezidentovi Dagmar Havlová. 

Základními body inaugurace, která se uskuteční ve Vladislavském sále, jsou kromě složení slibu prezidenta do rukou předsedy Senátu přehlídka historických vojenských praporů, státní hymna, 21 dělových salv z Petřína a proslov nové hlavy státu. Kapacita pro inauguraci ve Vladislavském sále činí zhruba 800 osob. Následovat bude podle Vohralíkové číše vína, na kterou se bude moci dostavit až 3000 lidí.

Zdroj: Redakce, Twitter, Lidovky.cz, České noviny