Rodiče mi dali tak strašné jméno, že se stydím, když se musím představit
Zatímco někteří své jméno přijmou a nedělá jim sebemenší problém, jiným se zkrátka a jednoduše líbit nemusí. Následně takoví lidé mohou mít nepříjemný pocit pokaždé, když se mají v kolektivu představit. Domnívají se, že si na ně všichni budou ukazovat a že se pouze díky svému jménu stanou terčem posměšků.
Své o tom ví i Dobromil Zlý, který si během dětství a dospívání kvůli svému jménu vyslechl nespočet vtípků a narážek. „Ve škole jsem trpěl. Srandu si z mého jména dělali spolužáci i učitelé, bylo to peklo,“ svěřil se naší redakci. Jakmile dosáhl plnoletosti, změnil si jméno a měl konečně klid.
Také jedna z uživatelek na portálu Emimino uvádí, že je celý svůj život se svým jménem nespokojená. Nelíbí se jí a je jí doslova proti srsti, když jej musí vyslovit nahlas. „Svoje jméno Barbora absolutně nesnáším a naskakují mi pupínky, jen to slyším. Tento problém mám od mala a trvá doposud. Naštěstí jsem vždy měla přátele, kteří to respektovali.“ Zvažuje proto, že se nechá přejmenovat. „Pro někoho to bude určitě krásné jméno, já se v tom ale ani za 24 let nenašla a dá se říct, že mě to trápí,“ dodává.
Kdy se změna jména nepovolí?
Své jméno a příjmení si nevybíráme. Naštěstí ale je možné požádat o změnu v případě, že se nedokážeme smířit s tím, jaké pojmenování nám vybrali naši rodiče. Jen počítejte s několika administrativními kroky.
Požádat o nové jméno může pouze fyzická osoba, které se změna týká, případně její zákonný zástupce. Použít ale nemůžete jméno neexistující nebo zkomolené. Stejně tak se nemůžete přejmenovat na stejné jméno, které má žijící sourozenec vašich společných rodičů.
Matriční úřad může také požadovat doložení odborných podkladů od veřejné výzkumné instituce v případě, že vzniknou pochybnosti o existenci jména nebo jeho správné podobě.

Příjmení si můžete změnit i bez sňatku
Změnit si příjmení můžete pouze za předpokladu, že se jedná o příjmení hanlivé, směšné nebo pro to existuje vážný důvod (například velmi špatné vztahy s rodinou).
Pokud jste v manželství, může být změna příjmení povolena pouze na základě souhlasu obou manželů. Navíc pokud máte jako manželé společné příjmení a je povolena jeho změna jednomu z vás, vztahuje se tato změna i na příjmení manžela a vašich nezletilých dětí.
Jméno pro dítě vybírejte vždy pečlivě
Pokud právě čekáte miminko, dříve nebo později se budete muset pustit do výběru vhodného jména. Tento krok byste rozhodně neměli podcenit. Zaměřte se nejen na to, aby se jméno líbilo vám, ale také aby s ním bylo spokojené i vaše dítě. A tímto způsobem předejděte tomu, že se za něj bude stydět.
Můžete se vyhnout jménům, ze kterých si mohou spolužáci dítěte dělat legraci. Nedoporučuje se například vybírat jméno, které se rýmuje s příjmením (například Bohuš Matuš). I když je díky rýmu snadno zapamatovatelné, právě v dětském kolektivu může být terčem posměšků.
Stejně tak i příliš cizokrajná jména mohou pro vaše potomky znamenat komplikace. S takovým jménem totiž riskujete, že jej ostatní nebudou umět správně vyslovit a napsat. A opakovat každému člověku správnou výslovnost může být únavné.

Žebříčkům vévodí Jakub a Eliška
Stejně jako všude jinde, i jména pro děti ovlivňují trendy. Před několika desítkami let se v porodnicích objevovala zcela jiná jména, než jaká vídáme v současnosti. Pokud se rozhodnete pro staročeské jméno, vaše dítě bude mezi vrstevníky jedinečné.
V posledních letech na vrcholu žebříčku zůstávají Jakub a Eliška. Mezi populární jména pro chlapce se řadí také Jan a Matyáš, u dívek se jedná třeba o Viktorii nebo Natálii. Na vzestupu jsou také jména jako Oliver, Sebastian, Emma či Rozálie.
Zdroje: emimino.cz, my.gov.cz, portal.gov.cz