Nebezpečná lest: Muž dovolil podvodníkům, aby se mu přes sdílený přístup dostali do počítače. Přišel o 349 tisíc korun

Přidat na Seznam.cz

Frýdek-Místek – Policisté řeší podvod, při kterém poškozený přišel o 349 tisíc korun. Skupina neznámých pachatelů po telefonu muže zmanipulovala k převodu peněz, uvádí Policie ČR.

Nejdříve mu zavolali a řekli, že je nutné, aby převedl peníze ze svého bitcoinového účtu na běžný účet. Jako důvod převodu udali zhodnocení. Nabídli mu, že mu s celým procesem pomohou.

Aby svému plánu dodali na přesvědčivosti, tak poškozenému na e-mail poslali graf zhodnocení bitcoinu a popis dalšího postupu. Pak poškozenému řekli, aby si nainstaloval aplikaci, která jim umožnila přístup do jeho počítače.

Poté ho pachatelé navedli, aby se přihlásil do svého internetového bankovnictví. Důvěřivý muž pak sledoval, jak pachatel používá vzdálený přístup a převádí peníze přímo během hovoru. Poškozený každou transakci potvrdil během hovoru.

Kromě toho také poskytl své platební údaje ke kreditním kartám a údaje z občanského průkazu. Později zjistil, že přišel o 349 tisíc korun. Policisté nabádají, aby si lidé pokaždé ověřili, že jim skutečně volá někdo věrohodný. Nikdo by také za žádných okolností neměl umožnit vzdálený přístup ke svému počítači, telefonu, nebo notebooku. Lidé by také neměli sdělovat svá hesla a údaje z účtů či platebních karet.

Pokud se někdo stane terčem takového podvodu, tak by měl okamžitě kontaktovat svou banku.

Zdroje Policie ČR