Ministr zdravotnictví navrhuje zrušení navýšení přesčasové práce lékařů. Lékaři se bouří, chtějí mít také čas na svůj osobní a rodinný život

Přidat na Seznam.cz

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09 a poslanec Vítem Kaňkovský z KDU-ČSL plánují předložit nový návrh zákona o zrušení nedávného navýšení přesčasové práce lékařů do Sněmovny. Tato změna v zákoně, která zvyšuje maximální povolený objem dobrovolné přesčasové práce lékařů z 416 na 832 hodin, má platit od 1. října. Ministr Válek však navrhuje vrátit se k původním pravidlům od ledna příštího roku.

Podle ministra Válka je tato změna projednávána v konzultaci s ministrem práce Marianem Jurečkou z KDU-ČSL. Poslanec Kaňkovský byl tím, kdo předložil pozměňovací návrh, který navýšení přesčasové práce do zákona zařadil.

Ministr Válek také upozornil na nutnost vyjednání výjimky pro zachování 24hodinových směn v nemocnicích, protože tato problematika představuje větší problém. Od října bude v nemocnicích podle nového zákoníku práce povoleno plánovat pouze 12hodinové směny pro lékaře, po kterých bude následovat nejméně 11 hodin nepřetržitého odpočinku. Premiér Petr Fiala z ODS již potvrdil, že Česká republika jedná s Evropskou komisí o výjimce pro 24hodinové směny.

Echo24 uvádí, že další jednání s představiteli Sekce mladých lékařů České lékařské komory má ministr Válek naplánované na pátek 20. října. Cílem je vrátit zákon zpět do původního stavu a začít řešit stále narůstající problémy v nemocnicích. Někteří lékaři odmítají pracovat přesčasy a připojili se k protestům mladých lékařů, kteří často pracují i více než třicet hodin bez přerušení.

Protestující lékaři zdůrazňují potřebu zajistit přesčasy v rozumném rozsahu, který by umožnil lékařům pracovat, ale také mít čas na svůj osobní a rodinný život. Hlavním cílem je zajistit, aby přesčasy neohrozily bezpečnost a zdraví pacientů.

Dle TN.cz jsou zlepšení komunikace, vyšší finanční odměny a omezení celkového počtu služeb na jednoho lékaře hlavními požadavky lékařů. Několik tisíc lékařů již podepsalo protestní petici, ale datum případné stávky zatím není stanoveno.

Kritika směřuje i k předchozím vládám a ministrům, kteří neřešili tuto situaci. Lékaři odsuzují výroky některých vysokých zdravotnických funkcionářů, kteří tvrdili, že mladí lékaři by měli pracovat přesčasy, aby se rychleji zdokonalili. Trpělivost lékařů k současné situaci rapidně klesá, a někteří z nich uvažují o stávce, aby donutili systém k reformě.

Zdroje: Echo 24, TN.cz