Jak na efektivní větrání: Využijte správné techniky pro každé roční období

Přidat na Seznam.cz

Pravidelné a dostatečné větrání je důležité pro naše zdraví. Když se můžeme nadechnout čistého vzduchu, náš mozek může lépe pracovat. Tímto krokem snížíme koncentraci oxidu uhličitého, upravíme teplotu i vlhkost v místnosti. V každém ročním období je však na místě dodržovat mírně odlišná pravidla týkající se větrání.

Pobyt v dlouhodobě nevětraném prostředí našemu zdraví neprospívá. Když spotřebováváme kyslík, přirozeně zvyšujeme hladinu oxidu uhličitého. Při vyšší koncentraci oxidu uhličitého se může objevit únava, bolest hlavy a snížená schopnost soustředění.

Na jaře a v mírném létě používejte ventilaci

Větrání pomocí okna otevřeného na ventilaci je vhodné pouze v případě, že venku panuje prakticky stejná teplota jako uvnitř. A to nastává právě na jaře, v mírném létě nebo začátkem podzimu. V tomto období můžete nechat ventilaci otevřenou celý den. Počítejte však s tím, že při dlouhodobě otevřeném okně se do vašeho domova může dostat také dotěrný hmyz a prach.

Otevírání okna na ventilaci
Použití ventilace je vhodné jen tehdy, když venku panuje stejná teplota jako uvnitř. Foto: Shutterstock

V parných letních dnech větrejte hlavně brzy ráno a pozdě večer

Zcela odlišná situace nastává v horkých letních dnech, kdy je vhodné na celodenní větrání zapomenout. Takto by se teplota v místnosti zbytečně zvyšovala. V parných měsících proto raději přistupte k výměně vzduchu tehdy, kdy venku panuje nejnižší teplota. Zpravidla to bude brzy ráno nebo později večer. Čerstvý vzduch do vašeho domova dostanete také bezprostředně po bouřce, kdy je příjemně chladný a čistý.

V tomto okamžiku otevřete okno dokořán, aby se vzduch uvnitř vyměnil co nejrychleji a nejefektivněji. Pomoci může také vytvoření průvanu v případě, že otevřete okna na protilehlých stranách domu. Tímto způsobem se vzduch vymění ještě rychleji. V létě si samozřejmě dejte pozor na nepříjemný hmyz a komáry. Pokud větráte po setmění, zhasněte světla, abyste dovnitř zbytečně nelákali hmyz.

V létě je samozřejmě důležité používat také záclony či žaluzie, které zabrání přehřívání interiéru. Přes den ponechte okna zavřená, případně si pobyt zpříjemněte použitím ventilátoru, který alespoň rozpohybuje vzduch.

V zimě větrejte krátce a intenzivně

Mnoho lidí v zimě zapomíná na pravidelné větrání. I když ale venku panují teploty kolem bodu mrazu, je důležité vzduch uvnitř vyměnit za čistý. Pokud budete dodržovat základní pravidla, nebudete bojovat s nadměrným chladem ani výrazně zvyšovat náklady za vytápění.

V zimních měsících se jednoznačně vyhýbejte větrání na ventilaci, protože je neefektivní a zbytečně ochlazuje místnost. Tímto způsobem zbytečně uniká teplo. V zimě proto platí jednoduché pravidlo: větrejte krátce, ale intenzivně.

To znamená, že několikrát během dne dokořán otevřete okno zhruba na pět minut. Díky tomu se vzduch v místnosti účinně vymění, zároveň se ale tolik neochladí stěny. Jakmile okno zavřete, poměrně rychle se prostor opět vytopí na požadovanou teplotu.

Správné větrání v zimě paradoxně může snížit celkové náklady na vytápění. Při nedostatečném větrání totiž v prostoru stoupá vlhkost a vlhký vzduch se daleko hůře ohřívá než ten suchý. Nedostatečné větrání a vlhkost mohou vést k tvorbě plísní, které je obtížné odstranit.

Žena u otevřeného okna
V zimě větrejte intenzivně několikrát během dne. Foto: Shutterstock

Vydýchaný vzduch ovlivňuje naše zdraví

Vydýchaný vzduch sice nevidíme, dokáže nás ale potrápit. Nejen, že vede k ospalosti, bolestem hlavy a poruchám soustředění, ale také se v něm lépe daří plísním a roztočům. To pak může mít neblahý vliv na vznik alergií, astmatu a dalších nepříjemných onemocnění. Proto buďte důslední a na pravidelnou výměnu vzduchu nezapomínejte.

Zdroje: idnes.cz, plzen.cz