Europoslanec odhaluje pokrytectví hnutí ANO: Jsou proti důchodové reformě, v roce 2019 ale chtěla Schillerová zvýšit důchodový věk

Přidat na Seznam.cz

Uniklá důchodová reforma hýbe českou politickou scénou. Vláda Petra Fialy chce zvýšit důchodový věk. Reforma by ovlivnila pracovníky, kteří mají do penze 20 až 30 let, uvádí server iDnes.cz. Uniklý návrh důchodové reformy však ještě není finální a bude představen v březnu, uvádí server Echo24.cz.

Podle europoslance Tomáše Zdechovského jsou největšími kritiky důchodové reformy členové hnutí ANO. Je to například nová tvář politické strany Alena Schillerová, která často používá přímo populistické praktiky. Například v tomto příspěvku Alena Schillerová hrozí, že zvýšení DPH roztočí kola inflace a nejchudší lidé přijdou i o poslední peníze, které mají.

„Zvyšovat DPH pod falešnou záminkou zjednodušení systému je nesmysl. Roztočíte kola inflace a nejchudším seberete poslední peníze.“ tvrdí Schillerová.

Dává tedy smysl, proč je hnutí ANO proti důchodové reformě. Ve snaze vybarvit koalici – tedy své politické soky – jako nepřátele obyčejných lidí hodlají napadnout i nutnou reformu neudržitelného důchodového systému.

Tehdy se to hodilo, dnes ne

Neudržitelný důchodový systém – právě tato slova použila v roce 2019 tehdejší ministryně financí Alena Schillerová v rozhovoru pro Mladou frontu DNES, který je archivován na webu Ministerstva financí ČR. Schillerová uvedla, že důchodový systém v Česku je značně neudržitelný. Redaktor Mladé fronty se Schillerové zeptal, jak by situaci řešila.

„Zpráva mluví o zvýšení důchodového věku všech čtyřicátníků a mladších – o rok či o pár měsíců. I toto jednoduché opatření by mělo zásadní pozitivní vliv na udržitelnost systému, snížilo by výdaje státního rozpočtu o 1,6 procenta HDP, tedy zhruba 90 miliard korun ročně. Jsem připravena o tom na vládě otevřít debatu,“ prohlásila tehdejší ministryně financí.

Útok europoslance

Její změnu rétoriky vyzdvihl na Twitteru europoslanec Tomáš Zdechovský. Jízlivým tónem napsal, že i když jsou nyní členové hnutí proti zvýšení důchodového věku, tak v roce 2019 to byla právě nynější tvář hnutí ANO Alena Schillerová, kdo chtěl tento věk zvýšit. Z podobných důvodů, z jakých to chce udělat Petr Fiala.

Zdroje: iDnes.cz, Echo24.cz, Alena Schillerová, Ministerstvo financí ČR, Tomáš Zdechovský