Test: Pokud jste jako malí hráli tuto hru, patříte ke ztracené generaci z paneláků

Přidat na Seznam.cz

Panelové domy jsou neodmyslitelnou součástí mnoha měst napříč celou Českou republikou. Někteří v nich pouze vyrůstali, jiní v nich bydlí i dnes. Od doby jejich vzniku většina paneláků prošla výraznou proměnou a jednotlivé byty byly zrekonstruovány. Nicméně na dětství strávené v panelové džungli může spousta dětí dodnes vzpomínat.

Zatímco dnešní děti tráví spoustu času hlavně online, v 80. a 90. letech minulého století tomu bylo jinak. Kvalitně strávený čas byl pro tyto děti ten, kdy mohly pobíhat venku na hřišti v obklopení panelových domů a hrát nejrůznější hry společně s jejich vrstevníky. Lidé si tyto hry předávali z generace na generaci, dnes už však bohužel postupně upadají.

Vzpomenete si na pravidla této dětské hry?

Děti čas na hřišti mezi paneláky trávily různými způsoby. Pro zkrácení dlouhých chvil se pouštěly do nejrůznějších her, jako je například Krvavé koleno, Cukr, káva, limonáda nebo skákání sestav na gumě. Jednou z nejoblíbenějších her byla hra pojmenovaná jako Honzo, vstávej!

Děti stojí vedle sebe v řadě, jeden hráč je kus od nich otočený zády. Tento hráč vždy vysloví: „Honzo, vstávej!“, ostatní děti se ptají: „Kolik je hodin?“. Otočený hráč odpoví například „Pět kroků medvědích“, „Tři slepičí“, „Deset mravenčích“ a podobně. Fantazii se meze nekladou. Vyhrává ten, kdo se jako první dotkne otočeného hráče.

Dítě na kolotoči
Dříve děti venku trávily většinu volného času. Foto: Shutterstock

Dříve nebyla nabídka zájmových kroužků tak pestrá jako dnes

V dnešní době je běžné, že se děti po vyučování věnují svým zájmovým kroužkům nebo sportovním aktivitám. V 80. letech minulého století tomu tak ale nebylo a děti se mnohdy musely zabavit samy. Bylo běžné, že děti na sídlištích svá odpoledne trávily zcela ve své režii. Na sídlišti se setkávaly děti různého věku a nikomu to nevadilo. Kromě her si dlouhou chvíli zkracovaly třeba jen sezením „na klepáči“ (klepadle koberců) a povídáním.

Současní rodiče své menší děti ve městech často samotné ven nepouští. Mohou nabýt dojmu, že by se dítě jen tak poflakovalo a že to není ideální program. Na druhou stranu ale řada rodičů nemá čas se svým potomkům po vyučování věnovat. A děti samy o sobě potřebují být i v kolektivu svých vrstevníků.

V 70. letech nastal boom panelových domů

Myšlenka výstavby panelových domů se začala formovat již v poválečné Evropě. První experimenty s prefabrikovanými panely se uskutečnily v Nizozemsku a Německu. Se socialistickým blokem se pak výstavba panelových domů dovedla k dokonalosti. V 50. letech minulého století se v Československu začaly stavět první panelové domy, jejich největší boom pak přišel v 70. letech.

Cílem takto rozsáhlé panelové výstavby bylo řešit akutní nedostatek bytů ve městech. Bylo zapotřebí rychlé a levné bydlení, což měly právě panelové domy vyřešit. Jednotlivé bytové jednotky se totiž postavily za pouhých několik měsíců. Na sídlištích se pak odehrával celý život. Jejich součástí byly samozřejmě i školy, školky, supermarkety, zdravotní střediska a tak dále. Lidé tedy ze sídlišť ve většině případů nemuseli nikam dojíždět. Sídliště se stala takovým malým městem ve městě.

Sídliště
Panelové domy jsou stále cenově dostupným bydlením. Foto: Shutterstock

Byty v panelových domech jsou levnější

Ačkoliv by se mohlo zdát, že éra bydlení v panelových domech dávno pominula, opak je pravdou. Například podle statistik společnosti M&M Reality je více než polovina prodaných bytů v Praze na sídlišti. Svou roli v tom hraje nejen to, že panelových bytů je velké množství, ale i jejich cena. Tyto byty jsou totiž až o 35 % levnější než byty v moderních developerských projektech nebo staré cihlové zástavbě.

O panelové byty tedy i v současné době projevuje zájem celá řada kupců. Na sídliště se lidé vracejí nejen díky cenové dostupnosti, ale i skvělé infrastruktuře a občanské vybavenosti. Oproti starší cihlové zástavbě lze těžit i z toho, že jsou panelové domy zpravidla méně nákladné na údržbu.

Zdroje: lidovky.cz, hypoindex.cz