Záběry přímo ze zákopů: Ukrajinci zaútočili na ruské pozice. Rusové umírali mezi odpadky

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinským vojákům ze 108. horského útočného praporu se podařilo dobýt ruské pozice. Během divoké přestřelky bylo zabito několik Rusů a dva byli zajati.

„Přinášíme vám video z útoku, natočené kamerou připevněnou na helmě jednoho z našich hrdinných útočníků. Bylo zabit několik Rusů a zajali jsme dva magory,“ pochlubili se vojáci 108. útočného praporu na Telegramu při zveřejnění videa.

Na záběrech lze vidět, jak se útočná skupinka Ukrajinců plíží z bezpečí vlastních zákopů a postupuje k ruským pozicím. Kráčí zablácenou, válečnou destrukcí zhnědlou pustinou. Kromě vojáků v té holé zničené krajině stojí pouze stromy, dávno zbavené listí i větví vlivem neustálé střelby a explozí.

Čištění zákopů

Video zachycuje jednoho ukrajinského vojáka, jak se sklání nad ruským brlohem a vhazuje do něj granát. Ozývá se exploze, zatímco jeho ukrajinský spolubojovník mu kryje záda palbou ze své zbraně.

Voják, který to celé natáčí, postupuje dál podél ruského zákopu. Všude kolem se válejí modré a černé plastové pytle s odpadky. V hliněné chodbě se pohne plachta, která zakrývá vchod do dalšího ruské díry. Uvnitř se pohnul ruský voják. Ukrajinci jej vyzvali, aby zvedl ruce vzhůru.

Boj mezi odpadky

To se nestalo. Ruský voják spustil palbu. Kameraman mu oplatil stejnou mincí, chvíli po sobě stříleli, ani jeden nedokázal zasáhnout toho druhého. Ukrajinec se schoval za strom, aby snížil šanci, že ho Rus zasáhne a pokračoval v palbě, zatímco mu jeho spolubojovník kryl záda. Kousek od ruského brlohu vybuchl granát, který tam hodil další Ukrajinec a palba ustala.

Ruská jednotka, která tyto pozice obývala, byla zničena. Koordinovaný útok ukrajinských vojáků přežili pouze dva Rusové, kteří se vzdali. Video na Twitteru sdílel válečný zpravodaj Paul Jawin.

Ruský debakl

Zabití Rusové se stali součástí ponuré statistiky, kterou pravidelně zveřejňuje Ministerstvo obrany Ukrajiny na svém Twitteru. Podle čísel, která bohužel nelze ověřit z nezávislých zdrojů vzhledem k divoké povaze ukrajinských bojů, od začátku invaze bylo zneškodněno 154 830 ruských vojáků, bylo zničeno 3432 tanků a sestřeleno 303 stíhaček

Zdroje: 108. horský útočný prapor, Paul Jawin, Ministerstvo obrany Ukrajiny