Záběry přímo ze zákopů u Bachmutu, dva muži vzdorují ruské přesile

Přidat na Seznam.cz

Málokdo v bezpečí domova si umí představit intenzitu a prudkost bojů, které panují v okolí města Bachmut. Bachmutský mlýnek na maso, jak se úseku fronty přezdívá, je peklo na zemi. Dokládají to i záběry přímo ze zákopu, které se objevily na Twitteru, kde dvojice ukrajinských vojáků předvádí heroický výkon a odráží ruský útok.

Záběry z kamery na přilbě jednoho z vojáků ukazují pro mnohé nepředstavitelnou situaci. Jsou pouze dva, jeden se skrývá v okopu a nabíjí zbraně, druhý bojuje jako lev. Několikrát vypálí z RPG zřejmě na ruský obrněný transportér, hází granáty a střílí z útočné pušky. Přímo v záběrech je vidět, jak zastřelí minimálně dva ruské bojovníky, kteří se k zákopu přiblíží. Video je skutečně velmi silné a ukazuje syrovost boje v této oblasti.

Také lze vypozorovat, že bojující voják jednoznačně ví, co má dělat, střídá zbraně i pozice snaží se neustále ostřelovat pozice nepřítele, nepanikaří a jedná tak, aby svůj díl fronty ubránil. „Za tohle by v americké armádě dostal okamžitě medaili, tady je to jen další pátek na bachmutské frontě,“ poznamenává jeden z komentářů pod videem.

Tam se také diskutuje o úloze druhého muže, který vypadá mnohem méně bojovně a v podstatě plní jen roli nabíječe a podavače zbraní. Zatímco jedni píšou, že muž je zřejmě v šoku a nechce bojovat nebo má dokonce strach, druzí se naopak domnívají, že jde o nutné rozdělení rolí, kdy jeden voják musí nabíjet zbraně a starat se o přísun munice, zatímco druhý může bojovat a jen dostává rychle potřebné zbraně.

U Bachmutu Rusové nahradili podle zpráv Institutu pro studium války (ISW) Wagnerovce oficiální armádou složenou z mobilizovaných vojáků, ale na frontě jsou přítomní také výsadkáři a některé elitní jednotky. Ruské ztráty jsou obrovské, Wagnerovci zde podle serveru Kyivindependent ztratili 80 procent svých lidí a postup pomalý, i když hrozí postupné obklíčení Bachmutu. Ukrajinské velení ale zatím odmítá město vyklidit a nadále pokračuje v urputné obraně.

Zdroje: ISW, kyivindependent.com