Ukrajinský Rambo. Sám zničil 5 ruských tanků

Přidat na Seznam.cz

Pět tanků ztracených ruskými okupanty v jedné bitvě u Marinky v Donbasu. Brilantní práce operátora Javelinu ze 79. brigády AFU se postarala o tento heroický výkon. Protipancéřovým systémem sám zničil celou kolonu ruských obrněných vozidel, jak uvádí ukrajinské ministerstvo obrany na Twitteru.

Javelin je nejlepší protipancéřový systém na světě, který střílí z ramene a vede boj s nepřítelem. Javelin se po odpálení automaticky navede na cíl, což střelci umožní krýt se a vyhnout se protistřelbě. Vojáci nebo mariňáci se mohou ihned po výstřelu přemístit nebo znovu nabít a zasáhnout jinou hrozbu, jak uvádí web Lockheed Martin.

Tvrdé boje u Marinky

Vojáci 79. samostatné výsadkové brigády se brání okupantům v jedné z nejobtížnějších oblastí – u Marinky v Donbasu, kde nepřítel útočí v přesile a to 24 hodin denně.

Video z unikátní bitvy, která se díky rekordnímu ničení nepřátelských obrněných vozidel zapíše do novodobé vojenské historie, bylo zveřejněno 28. února na oficiální stránce ukrajinského ministerstva obrany na Twitteru.

„Marinka, Doněcká oblast. Ukrajinský bojovník, brilantní operátor Javelinu, zničil pět ruských tanků v jedné bitvě! Americké zbraně v ukrajinských rukou dělají divy. Nepřítel ten den v této oblasti ztratil celkem pět tanků a sedm BMP,“ píše se ve zprávě.

Město Marinka patří k těm, které byly proměněny v trosky. Nachází se ve východní ukrajinské Doněcké provincii. Frontová linie prochází tím, co z města zbylo, jak uvádí deník The Washington Post.

Úspěšný protiútok si připisují vojáci slavné jednotky 79. ODSSBr. Jedná se o vojenskou jednotku v rámci výsadkových vojsk AFU o síle brigády se sídlem ve městě Mykolajiv. Loni v listopadu se brigáda zúčastnila bojů na jihu a osvobozování pravého břehu Chersonské oblasti a později byla převelena do jedné z nejobtížnějších oblastí – Avdijivky v Doněcku.

Zdroj: redakce, Lockheed Martin, The Washington Post, Twitter