Ukrajinci zničili vzácný ruský přístroj pro tvorbu minových polí. Záběry ukazují, jak divoká exploze roztrhala vozidlo na kusy

Přidat na Seznam.cz

Obráncům Ukrajiny se podařilo zničit vzácný ruský sytém Zemledeliye, který dokáže na dálku tvořit minová pole. Jedná se o první potvrzené zničení tohoto kusu ruské techniky na Ukrajině, uvádí ukrajinský server Mil.

Informovala o tom tisková služba Národní gardy Ukrajiny na svém Facebooku. Letecká průzkumná jednotka nejdříve spatřila ženijní vozidlo. Operátor dronu poté na cíl shodil bombu.

Podle silného výbuchu bomba zasáhla část vozidla, kde jsou skladovány miny. To způsobilo detonaci munice, které vozidlo úplně zničila. „Každým dnem se blížíme k našemu vítězství. Sláva Ukrajině!“ okomentovala úspěšný zákrok Národní garda Ukrajiny.

Zemledeliye je moderní ruské ženijní vozidlo a dokáže rychle a na dálku vytvářet minová pole. Vývojářem systému je společnost NPO Splav a systém byl poprvé předveden 24. června 2020 na přehlídce v Moskvě.

Sofistikovaný systém

Vozidlo je určeno k rychlému vytváření minových polí a na vzdálenost 5 až 15 kilometrů. Vystřeluje raketové střely, které zajišťují instalaci min v dané oblasti. Vozidlo je schopné tvořit minová pole v libovolných vzorech, dovede nechat průchody pro vlastní jednotky.

Systém dálkového minování zahrnuje nosič odpalovacích zařízení na obrněném osmikolovém podvozku KamAZ, zásobovací a dopravní vozidlo a prostor pro munici.

Zdroje: Mil, Národní garda Ukrajiny, YouTube