Ukrajinci prokazatelně zničili Rusům už 1000 tanků, o další tisíc Rusové přišli jinými způsoby

Přidat na Seznam.cz

Podle seznamu organizace ORYX, která se zabývá vizuálním potvrzováním zničených zbraní na Ukrajině, dosáhl počet zničených ruských tanků tisícovky. Celkový počet ztrát tanků bude ale téměř dvojnásobný, píše spolupracovník ORYXu na svém twitterovém profilu.

Tým výzkumníků je na základě dostupných informací z otevřených zdrojů přesvědčen, že Rusko přišlo o 1000 tanků, včetně moderních T90M, T-80BVM a modernizovaných T-72B3M. Může jich být i více, a i kdyby se tato čísla tak či onak trochu rozcházela, je jasné, že Rusko při své invazi na Ukrajinu zatím přišlo o značný počet vojenských vozidel a těžké techniky. Kromě toho společnost Oryx uvedla, že ukrajinské ozbrojené síly ukořistily nejméně 500 tanků.

Celkový počet ztracených strojů může být kolem 2000, protože zdaleka na všechny zničené tanky se podaří nafotit a zaevidovat do databáze, píše server Defence-blog. Celkový počet ztrát ruské techniky – když k tankům připočteme bojová vozidla pěchoty, obrněné transportéry a další vozidla – je téměř 9100, uvádí se na webových stránkách společnosti Oryx.

Zatímco v prvních měsících války byly mezi ztracenými tanky modernější typy, zejména T-80, v současnosti jsou nejčastější kořistí Ukrajinců starší modely T-72. To jasně ukazuje na to, že Rusové nejsou schopní vyrábět moderní tanky v dostatečném počtu a nemají je už ani ve svých skladech, proto na frontu posílají starší stroje.

Zdroje: ORYX, defence – blog.com