Ukrajinci poprvé za celou válku zničili ruský odpalovací systém BUK. Video zachytilo jeho zkázu

Přidat na Seznam.cz

Dělostřelectvo Ozbrojených sil Ukrajiny zničilo o tomto víkendu odpalovací zařízení protiletadlového raketového systému Buk ruských útočníků. Nepřátelský systém protivzdušné obrany byl objeven a zničen na území dočasně okupované části Záporožské oblasti.

Video ze zničení ruské zbraně zveřejnil ukrajinský dobrovolník a politik Jurij Mysjagin. Podle něj byl Buk zasažen přesnou palbou ze 44. samostatné dělostřelecké brigády Ozbrojených sil Ukrajiny, jak uvádí portál Mil.

Podle Mysjagina ukrajinští dělostřelci zjistili a zasáhli samohybné odpalovací zařízení nejnovějšího ruského protiletadlového raketového systému Buk-M3, i když je třeba poznamenat, že z videa nelze vyvodit jednoznačné závěry. Ukrajinský průzkumný dron spatřil maskované odpalovací zařízení v dočasně okupované části Záporožské oblasti.

Rusové zřídili své pozice uprostřed lesního porostu, konkrétně mezi poli a vedle silnice. Záběry na videu ukazují, že po zásahu se protiletadlové střely na odpalovacím zařízení BUK vznítily. Je pravděpodobné, že ukrajinští dělostřelci použili k ničení nepřátelských vozidel vysoce přesnou munici pomocí dronů, uvádí portál UKR.News.

Ruský systém protivzdušné obrany středního dosahu BUK-M3 je určen k boji proti manévrujícím aerodynamickým cílům, taktickým balistickým, řízeným a leteckým střelám a dalším vzdušným cílům. Ruská armáda země systém přijala do výzbroje v roce 2016.

Zdroje: Mil.ua, UKR.News, YouTube