Ukrajina už je poražena, tvrdí bývalý český generál Petr Pelz. Podle něj Rusové adekvátně reagovali, když napadli Ukrajinu

Přidat na Seznam.cz

Petr Pelz býval ředitelem Vojenského zpravodajství a v minulosti byl také českým velvyslancem v Afghánistánu. Nyní šokoval v rozhovoru pro Security magazín.

Generál je toho názoru, že ruská invaze je adekvátní reakcí na porušování minských dohod, které uložily zúčastněné státy představitelům Doněcké lidové republiky, Luhanské lidové republiky a Ukrajiny, aby vyhlásili příměří. V dohodách se také žádá, aby Ukrajina udělila autonomii oběma výše zmíněným ruským loutkovým republikám.

Večer před válkou

Garanty smluv byli západní státy, jako Francie, Německo a další. Ty podle Pelze smlouvy záměrně ignorovali a pokračovali ve vyzbrojování Ukrajiny.

Rusové brali takové jednání jako přípravu na útok vedený proti separatistickým republikám i samotnému Rusku, domnívá se Pelz. První polovina února 2022 pak přinesla intenzivnější ostřelování oblastí obou loutkových republik, ruští představitelé navíc už delší dobu, aspoň podle generála, viděli náznaky blížícího se útoku ve vyjádřeních zástupců USA i ostatních západních zemí.

Ať jednají, nebo prohrají

Podle Pelze jsou ukrajinské zdroje téměř na dně a ukrajinští obránci by měli okamžitě přistoupit k jednacímu stolu a celý konflikt dořešit prostřednictvím dohody s Ruskem.

Naznačil také – čímž se nebezpečně přiblížil protizápadní rétorice Kremlu – že válka na Ukrajině je pro Západ, a hlavně USA, záležitostí peněžních zisků. „Začněme konečně bránit Ukrajince. Ne zájmy promile nejbohatších Američanů,“ prohlásil Pelz.

Konflikt nezačal v roce 2022. Střety s proruskými separatistickými silami probíhají už osm let a podle generála si vyžádaly přes čtrnáct tisíc mrtvých. Několik týdnů před začátkem ruské invaze pak Rusko předalo USA a NATO návrh smlouvy, která měla signatářům poskytnout vzájemné bezpečnostní záruky.

Návrh byl doplněn varováním, že pokud Západ nebude vhodně reagovat, tak bude Ruská federace nucena k použití opatření vojenského charakteru, doplnil Pelz.

Ukrajina nemá na výběr – už je poražena

Podle Pelze by obě strany měli složit zbraně – a to okamžitě – a přesunout se k jednacímu stolu. Generál je toho názoru, že svět by měl obě válčící země nutit k tomu, aby se celá záležitost vyřešila prostřednictvím jednání. Podle něj je dodávání zbraní Ukrajině přiléváním oleje do ohně, informoval server Parlamentní Listy.

„Ukrajina již je de facto poražena,“ řekl a dodal, že dodávky zbraní Ukrajině konflikt pouze prodlouží a způsobí to, že bude více obětí. Podle generála tak celá Evropa – včetně Česka – vede válku s cílem poškodit Rusko. A to do posledního Evropana.

Zdroje: Security magazín, Parlamentní Listy