Sebevražedné šílenství ruských obrněnců: Transportér vjel do minového pole, výbuch jej roztrhal na kusy

Přidat na Seznam.cz

Jak překonat minové pole? Je na to několik metod, některé z nich jsou i bezpečné. Například odhalit miny pomocí speciálních přístrojů a pak je na dálku odpálit. Takové metody jsou však pomalé a Rusové chtějí vítězství teď hned.

Proto často upřednostňují metodu, kdy tank či transportér najedou do minového pole a doufají, že zázrakem nálože prokličkují. A nebo nedoufají. Už dopředu jsou smíření s tím, že nějaký ten stroj prostě ztratí.

Smrt v poli

To se stalo i na záběrech, které zveřejnila 53. samostatná mechanizovaná brigáda. Na začátku nahrávky lze vidět, jak se trojice ruských obrněnců snaží překonat podezřele vypadající pruh ukrajinské půdy.

Na průzkum se vydává samotný transportér. Cestou potkává zničený vrak jiného transportéru. Navzdory tomuto výstražnému znamení však pojízdné vozidlo pokračuje ve své cestě. Pár desítek metrů poté však transportér najel na minu.

Výbuch roztrhal vůz i s posádkou na kusy. Oblak šedého kouře zahalil transportér. Po obrněném vozu ruských sil zbyl jen ohořelý šrot. „Přidáváme hnojivo do ukrajinské půdy,“ napsali vojáci z 53. mechanizované brigády na svém Facebooku. Ze záběrů není jasné, co se stalo s dalšími transportéry, zda se obrátili a jeli zpátky, nebo zda následovali svého průzkumníka do minového pole.

Morbidní přírůstek

Posádka i transportér se však stali součástí ponuré statistiky, kterou vede Ministerstvo obrany Ukrajiny. Podle čísel, které však bohužel nelze ověřit z nezávislých zdrojů, od začátku ukrajinského konfliktu zneškodněno 149 890 okupačních vojáků a zničeno bylo 3395 tanků a 6638 obrněných transportérů.

Zdroje: 53. samostatná mechanizovaná brigáda, Ministerstvo obrany Ukrajiny, redakce